PDA

View Full Version : Λέβητας ιόντων

alsiou
26-09-2011, 09:54:48
Εψαξα στο forum και δεν μπορεσα να βρω θεμα με τους λεβητες ιοντων που διαφημιζονται πολυ τελευταια , και λενε οτι ζεστενουν με ρευμα και καταναλωσης ελαχιστες , ολοκληρο σπιτι . Ερχονται σε αντιθεση με οσα ξεραμε μεχρι τωρα . Εχει γνωση καποιος να μου πει ? Ευχαριστω !

nyannaco
26-09-2011, 10:48:22
Ομολογώ ότι δεν το είχα ξαναακούσει. Ενα γρήγορο γκουγκλάρισμα (ελληνικά και αγγλικά) μου έφερε αποτελέσματα από μία μόνο (λιθουανική;) εταιρεία. Επαρκή τεκμηρίωση της αρχής λειτουργίας δεν βρήκα. Και τα δύο αυτά γεγονότα με κάνουν επιφυλακτικό.
Οσο για τις "ελάχιστες" καταναλώσεις, με COP (κατά δήλωση) 1.57, προσωπικά το "ελάχιστες" δεν το αγοράζω, όταν με μία αντλία θερμότητας μπορώ να έχω COP 3 κατά μέσο όροι στη διάρκεια της σαιζόν.
Εν ολίγοις, χρειάζομαι περισσότερα για να πειστώ.

Νίκος

alsiou
26-09-2011, 13:21:06
Βορεια Ελλαδα διαφημιζονται πολυ , και πολυς ειναι ο κοσμος που ρωταει , και το παρουσιαζουν σαν " Η ΛΥΣΗ " στην θερμανση . Οικονομια http://youtu.be/yEXKsd6DRqo - οχι δεξαμενη - οχι καμιναδα - οχι λεβητοστασιο ! Καποιος το εχει δοκιμασει ή μπορει να μας πει λεπτομερειες ?

stom
26-09-2011, 22:48:50
Στο βιντεο τσιμπισα το web site τους..
http://www.ionheater.info/
Συνολικα προκειται περι απιστευτης μουφας....
Αν παρατηρησει κανεις τις φωτογραφιες απο τις demo εγκαταστασεις θα δει οτι προκειται για μια μπουκαλα που μοιαζει με 3κιλο πυροσβεστηρα με εισοδο-εξοδο νερου και παροχη ρευματος.
Αυτο το πραγμα ετσι οπως περιγραφεται καταρριπτει την αρχη διατηρησης της ενεγειας, καθοτι καταναλωνει (συμφωνα με το "πιστοποιητικο") 10,54Kwh ενεργειας και αποδιδει 16,56Kwh
χωρις να μεταφερει ενεργεια απο το περιβαλλον αλα heat-pump..

Αν προσεξει κανεις το πιστοποιητικο, θα δει οτι ο κρισιμος πινακας της δευτερης σελιδας ειναι στραβος και φωτοτυπωμενος, ενω το λογοτυπο του μετρητικου κεντρου ειναι ισιο... τυχαιο?
Και που ειναι η μεθοδολογια μετρησης?
Το τι κανουν αυτα τα ιοντα παραμενει εφτασφραγιστο "μυστικο" αλλα πολυ τσιπικο να ασχολειται κανεις με καλοριφερ οταν μπορει να παρει νομπελ φυσικης....
Ακομα και το video ειναι ανεβασμενο στο youtu.be Ισως επειδη τα λαμογια κανουν παρεα με λαμογια.
Αν εβαζαν και μαγνητακια γυρω απο το καλωδιο του ρευματος το cop να πηγαινε στο 8.
Συνολικα το ολο στησιμο βρωμαει απατη απο μακρια, καθοτι υπαρχει διαχυτη προσπαθεια αποπροσανατολισμου προβαλλοντας οτιδηποτε ασχετο
(επιλογη σωματων καλοριφερ, οτι δεν θελει.... καμιναδα, οτι δουλευει με ενδοδαπεδια, (αλoιμονο), οτι συνδεεται παραλληλα με το λεβητα πετρελαιου (ωστε οταν το καταλαβει ο ιδιοκτητης οτι μουφα το προιον να αναψει πετρελαιο να ζεσταθει) και αλλα τετοια ομορφα.
Καποιοι εκμεταλλευονται την αγνοια και την αναγκη του κοσμακη και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες.

Burn baby, burn

alsiou
27-09-2011, 09:15:44
stom η παρατηρητικοτητα σου αλλο πραμα ... Εχουν συνεργατες αρκετους και δεν μπορει καποιος θα τους τσεκαρε , κανενας λες ??? Σε εκθεση δουλευει , σε σπιτι δεν ξερω , με τι κοστολογιο και διαρκεια ζωης ?

stom
27-09-2011, 15:01:21
Γιατι να ΜΗΝ δουλευει μια ηλεκτρικη αντισταση μεσα σε ενα σωληνα που διαρρεεται απο νερό?
Το θεμα ειναι οτι ισχυριζονται οτι καταναλωνει 10kwh ενεργειας και αποδιδει 15,7.
Λειπουν 5,7kwh. Αυτες είτε θα πρεπει να αντληθουν απο το περιβαλλον
(εκτος του χωρου θεμανσης φυσικα, αλλιως κυνηγαμε την ουρα μας) ειτε να παραχθουν με καποιο αλλο μαγικό τρόπο. (οπως ψυχρή σύντηξη, η/και ραδιενεργεια..)
Μιλαμε για ΠΟΛΛΑ nobel, οχι ενα...

Ειδες εσυ κανεναν θερμιδομετρητη σε σειρα?
Κανενα kwh μετρο?

Αφου ειναι τοσο ΓΑΜΑΤΗ αυτή η κατασκευή τοτε δειξτε μας μετρησεις...
Τι εχετε να χασετε?
Οσο για τους "αντιπροσωπους" μαλλον αφου τους ταισουν κοκορετσι, ειναι πολλά τα ουζα οταν πεφτουν οι υπογραφες.
Στη τελικη αυτοι ειναι "απλοι" μεταπωλητες. Οταν καποιος τους παει στα δικαστηρια για απατη, θα φταιει ο Λιθουανος. Αντε βρες τον.
Εξαλλου, με τιμη εγκατασταστημενο 1280 ευρω, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο οριο που καποιος ΔΕΝ θα τους παει δικαστικως γιατι ΔΕΝ αξιζει το κοπο και το εξοδο. (θα χρειαστει να το παει κανεις πχ στο ΕΜΠ να του το μετρησουν, και στη συνεχεια να καταθεσει τις μετρησεις στο δικαστηριο. Ακριβα σπορ.)
Αναλογα πραγματα γινοταν και με τις καταπληκτικες συσκευες που εκαναν οικονομια διορθωνοντας το συνημιτονο, μεχρι που επενεβει ο εισαγγελεας.
Τωρα μαλλον πουλανε νερο με οζον. (αν και με αυτο παλι καποιος τους κυνηγησε, αλλα οχι αρκετα.)

Burn baby, burn

dipoli
27-09-2011, 15:14:05
quote:Αναλογα πραγματα γινοταν και με τις καταπληκτικες συσκευες που εκαναν οικονομια διορθωνοντας το συνημιτονο, μεχρι που επενεβει ο εισαγγελεας.

Δεν σφάξανε...

Χτες ετυχε να σηκωσω το τηλεφωνο στην εταιρεια και μου λενε "ειμαστε απο τη ΔΕΗ, τομεας πρασινης ενεργειας, να μιλησουμε για εξοικονομηση ενεργειας." Τους λεω "μια στιγμη να σας δωσω τον υπεύθυνο.." Ο υπέυθυνος κάθεται ακριβως πισω μου ...:D

Τον ακουω λοιπόν καποια στιγμή: "αυτό που μου λέτε είναι απάτη.." κάτι του είπανε και απαντάει "Το ξέρετε οτι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός;".
ΚΛΑΠ! το κλείσανε κατευθείαν.

Καλα ρε συ λέω, σα ΔΕΗ συστήνονται; Δε μασάνε τπτ.

I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

alsiou
28-09-2011, 09:24:18
stom με τον ιονισμο , που λενε , υπαρχει λογικη να αυξανεται η θερμοκρασια του υγρου (π.χ μπαταρία αυτοκινητου), και σε καποιες φωτογραφιες στα μαγαζια υπαρχουν μετρητες καταναλωσης ρευματος για ενα σωμα . Οταν θα ειναι 7-8 σωματα δεν ξερω τι θα δειξει , και με την ηλεκρτολυση που θα γινεται σε ολο το δικτυο σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο το νερο ???

nyannaco
28-09-2011, 09:52:20
Φίλε alsiou, δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι κοροϊδεύουνε τον κόσμο; Μπορεί εγώ να το είπα κομψά, ο stom όμως το είπε χοντρά και ξεκάθαρα. Τί δουλειά έχει ο ιονισμός; Ποιός ιονισμός; Και από πού τη βρίσκει την παραπάνω ενέργιεα που αποδίδει, πυρηνική σχάση κάνει; Αν όλοι οι μηχανικοί εδώ πέφτουμε τόσο έξω, ας μας εξηγήσουν επαρκώς αυτοί οι κύριοι πώς αυτό το μαραφέτι κλέβει τη φύση. Εγώ δεσμεύομαι ότι θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη.

quote:τον ιονισμο , που λενε , υπαρχει λογικη να αυξανεται η θερμοκρασια του υγρου (π.χ μπαταρία αυτοκινητου)Βεβαίως και ζεσταίνεται η μπαταρία, αλλά τί σχέση έχει αυτό; Κι εγώ θα ζεσταθώ αν με χτυπήσει κεραυνός, φαινόμενο που σχετίζεται σαφώς με ιονοσμό, αλλά είναι ένα τελείως άλλο φαινόμενο! Σε μπερδεύουν σκοπίμως, λέγοντας μπούρδες.

quote:σε καποιες φωτογραφιες στα μαγαζια υπαρχουν μετρητες καταναλωσης ρευματος για ενα σωμαΚαι τί μας λέει δηλαδή ο μετρητής κατανάλωσης από μόνος του; Ας βάλουν κι ένα θερμοδομετρητή να δούμε πόσο ΑΠΟΔΙΔΕΙ σε σχέση με το πόσο καταναλώνει, να πειστούμε τουλάχιστον για το COP 1,57 (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;) κι ας μην καταλάβουμε τη αρχή λειτουργίας, βρε αδερφέ...

quote:με την ηλεκρτολυση που θα γινεται σε ολο το δικτυο σε πολυ μεγαλυτερο βαθμοΥπέροχα! Εκτός από πλαστικές σωλήνες, να βάλουμε και πλαστικά σώματα και εξαρτήματα, γιατί τα παλιομοδίτικα μεταλλικά θα τα φάει ο ηλεκτρολύτης!

Νίκος

The Mechanix
30-09-2011, 19:08:19
Nyannaco, stom, ελάτε μωρέ, είδανε κρίση τα παιδιά και είπαν να παίξουν με τον πόνο του κοσμάκη.... Όλο και κάποιο κορόϊδο θα τσιμπήσει...

Καταρχάς, από την περιγραφή, φαίνεται ότι το σύστημα αυτό είναι μια ηλεκτρική αντίσταση και τίποτα άλλο... Τα ιόντα κλπ είναι για το εφέ του πράγματος - να ψαρώσει ο πελάτης.

Το άλλο το πετυχημένο το είδατε? Με 5 KW θα ζεσταθεί σπίτι 90 m2?
Λοιπόν, τα 5 ΚW, αντιστοιχούν περίπου σε 4300 Kcal/h.
Το σπίτι μου στη Θεσ/κη, που είναι περίπου αυτά τα τετραγωνικά θέλει 9300 Kcal/h για να ζεσταθεί....

Ακόμα και με το COP 1.57 => τα 5 KW θα γίνουν 7,85 KW ή 6750 Kcal/h.

Μπορώ λοιπόν να ζεστάνω το σπίτι μου? ΟΧΙ!!!!!

Ας αφήσουν τις μπαρούφες λοιπόν οι κύριοι!!! [}:)]

ΥΓ: Βασικά μοιάζει με το άλλο ανέκδοτο του διορθωτή συνημιτόνου... :D

Η βλακεία είναι ανίκητη...

Vasilios Theodorou
01-10-2011, 14:40:05
quote:Καταρχάς, από την περιγραφή, φαίνεται ότι το σύστημα αυτό είναι μια ηλεκτρική αντίσταση και τίποτα άλλο... Τα ιόντα κλπ είναι για το εφέ του πράγματος - να ψαρώσει ο πελάτης.

Όχι φίλε Mechanix δεν είναι μια αντίσταση μόνο. Από ότι έχω καταλάβει είναι μια συσκευή παραγωγής μικροκυμάτων παρόμοια με αυτή των γνωστών φούρνων. Γι αυτό και το περίβλημά της είναι ερμητικά κλειστό και αυστηρά μεταλλικό.

Όταν το είχα ψάξει είχα εντοπίσει ότι πρόκειται για Ρώσικη πατέντα που τη χρησιμοποιούσαν στα υποβρύχια για να ζεσταίνουν γρήγορα νερό χωρίς τον κίνδυνο της καύσης που έχουν οι αντιστάσεις.

Δεν υπάρχουν και πολλά να μάθεις γιατί τηρείται σιγή ιχθύος.

Συμπερασματικά διατυπώνω τα εξής.
1. Μερικοί κατασκευαστές των συσκευών δεν τα σημαίνουν με CE γιατί απλά δεν παίρνουν CE. Προσοχή λοιπόν.
2. Έχω την εντύπωση ότι η παρουσία ανακυκλούμενου νερού θα καταστρέψει λίαν σύντομα την εγκατάσταση. Σε συστάσεις τους οι κατασκευαστές επιμένουν στη χρήση εναλλάκτη και ειδικού υγρού στη μονάδα ιόντων αντί για νερό. Εδώ βέβαια ο ειδήμων Έλλην βελτίωσε το σύστημα ρίχνοντας γάργαρο νεράκι που είναι και οικονομικό.
3. Οι εισαγωγείς των συστημάτων στη χώρα μας γνωρίζουν λιγότερα από τους συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση του forum. (τουλάχιστον με όσους μίλησα εγώ)

Άρα:
*Η εν λόγω συσκευή μάλλον συγγενεύει από άποψη μάρκετινγκ με τους εξοικονομητές τους μαγνήτες και τα βιομαγνητικά μασαζοκαλσόν.
*Αν ζητήσεις μετρήσεις και πιστοποιητικά εισπράττεις γενικότητες και αρλούμπες από ανθρώπους που συγχέουν την απόδοση με την ισχύ και άλλα τραγικά.
*Σε όσους γνωρίζετε που να θέλουν να βάλουν στο σπίτι τους τέτοιο καινοτόμο κατασκεύασμα πείτε τους τουλάχιστον να είναι επιφυλακτικοί.

alsiou
05-10-2011, 13:13:41
Βασιλη , φαινεται οτι το εψαξες και εσυ λιγο , και συμφωνω μαζι σου . Στην βορεια Ελλαδα το συστημα πλασαρεται ένα δικτυο εξ ολοκληρου με το ( ειδικο )υγρο που προτεινουν και στα σωματα . Στην Αθηνα το πλασαρουν με εναλλακτη θερμοτητας , δυο δικτυα , ενα μικρο με το υγρο , το πρωτευον και το δευτερευον (δικτυο-σωματα ) με το νερο βρυσης ( κλασικα )για να αποφυγουν την εντονη ηλεκρτολυση . Δεχομαι οτι ζεσταινει , αλλα με τι κοστος καταναλωσεις ρευματος , και με τι κοστος φθορας σε ολο το συστημα ??? Καποιος που τα πουλαει να μας πει !

kristo
19-10-2011, 19:54:30
το ειδα και εγω αυτο το μαραφετι, σε μια εκθεση, με 2 σωματα στη σειρα. μολις το αναψε ζεζτανανε σε 2 λεπτα και χωρις να παρει ο κυκλοφορητης!
τωρα για πληρη εγκατασταση δεν ξερω.
με προβληματιζει ομως οτι αυτο εδω κοστιζει (αγορα) 1600 ευρω ενω στη βουλγαρια 300 με 400 ευρω! τι να σημαινει αυτο αραγε???

stom
20-10-2011, 07:18:30
Δεν ειναι προφανες για το τι κανει και κυριως τι ΔΕΝ κανει αυτο το μαραφετι?
Τι ΑΛΛΟ πρεπει να πουμε?

Burn baby, burn

alsiou
24-10-2011, 08:55:47
Το ειδα σε καφετερια στο Ξηρολιβαδο-Βεροια , ζεστενε κανονικα εδω και ενα μηνα , με πολυ μικρο κοστος ρευματος . Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το ηλεκτρικο πινακακι ειναι με αυτοματακια απο φίρμες που δεν ειναι γνωστες εδω ( ΑΒΒ-LEGRAND ... )παει πακετο με την φιαλη , δουλευει 55-65 C και δεν ξερω αν στα πολλα κρυα θα φτανει η θερμοκρασια αυτη , και την ηλεκτρολυση των μεταλλων στο δικτυο-σωματα που θα φανει σε λιγα χρονια ...

stom
25-10-2011, 12:29:46
Μηπως να μας ελεγες και πως μετρηθηκε αυτο το μικρο κοστος ρευματος
(σε διαστημα ενος μηνος...)

Burn baby, burn

alsiou
25-10-2011, 18:28:08
Εχει βαλει μετρητη ρευμαυτος μονο για την θερμανση ( οχι ψηφιακο , το κλασικο ρολοι ) και ειχε περιπου 800 WATT για ενα μηνα .

stom
25-10-2011, 20:10:52
Τα watt ειναι μοναδα μετρησης ισχυος και οχι ενεργειας.
Οποτε τι να υποθεσουμε? 800Kwh σε ενα μηνα?
Και για να εχει νοημα η μετρηση, ποσο χωρο ζεστανε, σε τι θερμοκρασια, τι μονωσεις, τι εξωτερικη θερμοκρασια.
Πριν πως ζεσταινοταν? Με τι κοστος?

Και για να συννενουμαστε. Παμε να αποδειξουμε οτι η αρχη διατηρησης της ενεργειας δεν ισχυει?

Burn baby, burn

alsiou
26-10-2011, 11:18:50
Εχεις δικιο για τις μοναδες λαθος δικο μου . Οι θερμοκρασιες ηταν απο 3-4 το βραδι μεχρι 12-13 την ημερα ( εχει κρυο ειναι στο βουνο , τα νουμερα ειναι στο περιπου ) Η μονωση ειναι καλη γιατι ειναι καινουργια κατασκευη , και εχει τζακι που πλεον το εχει μονο για εφε . Πως δουλευει δεν ξερω , και εγω πηγα και το ειδα γιατι δεν καταλαβαινα , οποιος θελει να το δει ερχετε Βεροια και παμε μαζι το βλεπουμε . Κερναω μεζεδακι .

tsaf60
07-11-2011, 16:43:30
quote:Originally posted by alsiou

Εχεις δικιο για τις μοναδες λαθος δικο μου . Οι θερμοκρασιες ηταν απο 3-4 το βραδι μεχρι 12-13 την ημερα ( εχει κρυο ειναι στο βουνο , τα νουμερα ειναι στο περιπου ) Η μονωση ειναι καλη γιατι ειναι καινουργια κατασκευη , και εχει τζακι που πλεον το εχει μονο για εφε . Πως δουλευει δεν ξερω , και εγω πηγα και το ειδα γιατι δεν καταλαβαινα , οποιος θελει να το δει ερχετε Βεροια και παμε μαζι το βλεπουμε . Κερναω μεζεδακι .

Aγαπητέ φίλε, το πως δουλεύει αυτό το μαραφέτι είναι πάρα πολύ απλό και η τεχνολογία του είναι παμπάλαια και αποριπτέα. Θα σου τήν εξηγήσω με απλό τρόπο σάν εισαγωγέας και κατασκευαστής ηλεκτρικών ταχυθερμαντήρων νερού συνεχούς ροής πρίν αρκετά χρόνια.
Ακού λοιπόν για να μαθαίνεις.Υπέρχουν δύο βασικές κατηγορίες ταχυθερμαντήρων συνεχούς ροής.
α) Με σωληνωτές αντιστάσεις, κατά κύριο λόγο χάλκινες, και αυτή η μέθοδος είναι η ποιό διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και έτσι πλέον φτιάχνονται οι περισσότεροι ταχυθερμαντήρες νερού.
β)Με δύο απλά ηλεκτρόδια εμβαπτισμένα στο νερό. Στήν περίπτωση αυτή, τό ίδιο νερό παίζει τόν ρόλο τής ωμικής αντίστασης, δεδομένου ότι παρουσιάζει κάποια αντίσταση στην δίοδο του ρεύματος, και η αντίσταση αυτή εξαρτάται από τήν ποιότητα του νερού, δηλ. απο το ποσοστό αλλάτων
και μετάλων που έχει. Για τό λόγο αυτό, οι ταχυθερμαντήρες αυτοί δέν μπορούσαν να δουλέψουν σε περιοχές όπου το νερό είχε μεγάλη περιεκτικότητα σε μέταλα, και για τήν λειτουργεία τους απαιτούνται ειδικές συνθήκες στήν ποιότητα του νερού. Απο τήν άλη μεριά όμως, ενώ πρακτικά απεδιδαν ακριβώς όπως και οι προηγούμενοι ταχυθερμαντήρες, μόλις άνοιγες τήν βρύση, το νερό ζεσταινοτανε σε 1-2" και αυτό εντυποσίαζε. Αυτού του είδους ταχυθερμαντήρες, στήν χωρα μας είναι απαγορευμένοι εδω και πάνω από 20 χρόνια.Θυμηθήτε τους ταχ/ρες RECORD οι παλαιότεροι, που κατασκευάζονταν κάπου στην πλαταία Κάνιγγος.
Λοιπόν, στήν πραγματικότητα, το μαραφέτι αυτό, δέν είναι τίποτε άλλο εκτός από έναν ταχυθερμαντήρα νερού σύνενεχούς ροής, με ηλεκτρόδια αντί για αντιστάσεις.
Το γιατί χρησιμοποιεί αυτό το τάχα μου δήθεν μου ειδικό υγρό, είναι πολύ απλό. Αντικαθιστούνε το νερό τού κυκλώματος πού έχει υψηλή αγωγιμότητα, μέ νερό πού απλά έχει αντισκωριακό υγρό(υπαρχει στο εμπόριο) και αντιψυκτικτικό (το αναφέρουν) και έτσι έχουν ένα υγρό με χαμηλότερη αγωγιμότητα που δέν δημιουργεί μικροδιαρροές στο ρεύμα ούτως ώστε να μήν πέφτει το ρελέ διαφυγής (αντιηλκτροπληξιακό) στόν πίνακα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν οι εν λόγω ταχυθερμαντήρες έαν όπως προείπα το νερό δέν πληρεί κάποιες προϋποθέσεις αγωγημότητος.
Κανένα μυστήριο λοιπον φίλοι μου και είμαι σίγουρος ότι όποιος ανοίξει ένα τέτοιο μαραφέτι, το μόνο που θα δεί είναι δύο απλά ηλεκτρόδια ρεύματος και βάζω στόιχημα ότι αγαπάτε!!!!!
Εδώ βέβαια έχουμε πολλές μορφές απάτης (παραπλάνηση καταναλωτή για τόν τάχα μου ιονισμό, προϊόν που πιθανότατα η μέθοδος λειτουργείας του να είναι απαγορευμένη στ΄΄ην χώρα μας, ψεύτικος βαθμός απόδοσης, στήν καλήτερη περίπτωση να είναι 99,5%, και τέλος ένα προϊόν που έχει κόστος κατασκευής περίπου € 100 και πωλήται πάνω από € 1200).
Με τις υγίες μα λοιπόν να κανουμε τόν κάθε κατεργάρη ΠΛΟΥΣΙΟ.

tsaf60
07-11-2011, 16:57:44
quote:Originally posted by tsaf60

Aγαπητέ φίλε, το πως δουλεύει αυτό το μαραφέτι είναι πάρα πολύ απλό και η τεχνολογία του είναι παμπάλαια και αποριπτέα. Θα σου τήν εξηγήσω με απλό τρόπο σάν εισαγωγέας και κατασκευαστής ηλεκτρικών ταχυθερμαντήρων νερού συνεχούς ροής πρίν αρκετά χρόνια.
Ακού λοιπόν για να μαθαίνεις.Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες ταχυθερμαντήρων συνεχούς ροής.
α) Με σωληνωτές αντιστάσεις, κατά κύριο λόγο χάλκινες, και αυτή η μέθοδος είναι η ποιό διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και έτσι πλέον φτιάχνονται οι περισσότεροι ταχυθερμαντήρες νερού.
β)Με δύο απλά ηλεκτρόδια εμβαπτισμένα στο νερό. Στήν περίπτωση αυτή, τό ίδιο νερό παίζει τόν ρόλο τής ωμικής αντίστασης, δεδομένου ότι παρουσιάζει κάποια αντίσταση στην δίοδο του ρεύματος, και η αντίσταση αυτή εξαρτάται από τήν ποιότητα του νερού, δηλ. απο το ποσοστό αλλάτων
και μετάλων που έχει. Για τό λόγο αυτό, οι ταχυθερμαντήρες αυτοί δέν μπορούσαν να δουλέψουν σε περιοχές όπου το νερό είχε μεγάλη περιεκτικότητα σε μέταλα, και για τήν λειτουργεία τους απαιτούνται ειδικές συνθήκες στήν ποιότητα του νερού. Απο τήν άλη μεριά όμως, ενώ πρακτικά απεδιδαν ακριβώς όπως και οι προηγούμενοι ταχυθερμαντήρες, μόλις άνοιγες τήν βρύση, το νερό ζεσταινοτανε σε 1-2" και αυτό εντυποσίαζε. Αυτού του είδους ταχυθερμαντήρες, στήν χωρα μας είναι απαγορευμένοι εδω και πάνω από 20 χρόνια.Θυμηθήτε τους ταχ/ρες RECORD οι παλαιότεροι, που κατασκευάζονταν κάπου στην πλατεία Κάνιγγος.
Λοιπόν, στήν πραγματικότητα, το μαραφέτι αυτό, δέν είναι τίποτε άλλο εκτός από έναν ταχυθερμαντήρα νερού σύνενεχούς ροής, με ηλεκτρόδια αντί για αντιστάσεις.
Το γιατί χρησιμοποιεί αυτό το τάχα μου δήθεν μου ειδικό υγρό, είναι πολύ απλό. Αντικαθιστούνε το νερό τού κυκλώματος πού έχει υψηλή αγωγιμότητα, μέ νερό πού απλά έχει αντισκωριακό υγρό(υπαρχει στο εμπόριο) και αντιψυκτικτικό (το αναφέρουν) και έτσι έχουν ένα υγρό με χαμηλότερη αγωγιμότητα που δέν δημιουργεί μικροδιαρροές στο ρεύμα ούτως ώστε να μήν πέφτει το ρελέ διαφυγής (αντιηλκτροπληξιακό) στόν πίνακα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν οι εν λόγω ταχυθερμαντήρες έαν όπως προείπα το νερό δέν πληρεί κάποιες προϋποθέσεις αγωγημότητος.
Κανένα μυστήριο λοιπον φίλοι μου και είμαι σίγουρος ότι όποιος ανοίξει ένα τέτοιο μαραφέτι, το μόνο που θα δεί είναι δύο απλά ηλεκτρόδια ρεύματος και βάζω στόιχημα ότι αγαπάτε!!!!!
Εδώ βέβαια έχουμε πολλές μορφές απάτης (παραπλάνηση καταναλωτή για τόν τάχα μου ιονισμό, προϊόν που πιθανότατα η μέθοδος λειτουργείας του να είναι απαγορευμένη στην χώρα μας, ψεύτικος βαθμός απόδοσης, στήν καλήτερη περίπτωση να είναι 99,5%, και τέλος ένα προϊόν που έχει κόστος κατασκευής περίπου € 100 και πωλήται πάνω από € 1200).

Στην πραγματικότητα λοιπόν, γιά όσους φίλους κατάλαβαν από την ανάλυσή μου, είναι ένας απλός ηλεκτρικός λέβητας, μόνο που αντί για σωληνωτές αντιστάσεις, χρησιμοποιεί τήν μέθοδο των εμβαπτισμένων ηλεκτροδίων (επαναλαμβάνω, απαγορευμενη στήν χώρα μας μέθοδο), και φυσικά χρησιμοποιεί τήν αρλουμπολογία περί ιόντων και υγρού που θερμαίνεται κατά την ροή του. Α-Π-Α-ΤΗ και το υπογράφω!!!!!!!!

aki999
07-11-2011, 21:09:25

Ακού λοιπόν για να μαθαίνεις.Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες ταχυθερμαντήρων συνεχούς ροής.
και μετάλων που έχει. Για τό λόγο αυτό, οι ταχυθερμαντήρες αυτοί δέν μπορούσαν να δουλέψουν σε περιοχές όπου το νερό είχε μεγάλη περιεκτικότητα σε μέταλα, και για τήν λειτουργεία τους απαιτούνται ειδικές συνθήκες στήν ποιότητα του νερού. Απο τήν άλη μεριά όμως, ενώ πρακτικά απεδιδαν ακριβώς όπως και οι προηγούμενοι ταχυθερμαντήρες, μόλις άνοιγες τήν βρύση, το νερό ζεσταινοτανε σε 1-2" και αυτό εντυποσίαζε. Αυτού του είδους ταχυθερμαντήρες, στήν χωρα μας είναι απαγορευμένοι εδω και πάνω από 20 χρόνια.Θυμηθήτε τους ταχ/ρες RECORD οι παλαιότεροι, που κατασκευάζονταν κάπου στην πλατεία Κάνιγγος.
Εδώ βέβαια έχουμε πολλές μορφές απάτης (παραπλάνηση καταναλωτή για τόν τάχα μου ιονισμό, προϊόν που πιθανότατα η μέθοδος λειτουργείας του να είναι απαγορευμένη στην χώρα μας, ψεύτικος βαθμός απόδοσης, στήν καλήτερη περίπτωση να είναι 99,5%, και τέλος ένα προϊόν που έχει κόστος κατασκευής περίπου € 100 και πωλήται πάνω από € 1200).

Στην πραγματικότητα λοιπόν, γιά όσους φίλους κατάλαβαν από την ανάλυσή μου, είναι ένας απλός ηλεκτρικός λέβητας, μόνο που αντί για σωληνωτές αντιστάσεις, χρησιμοποιεί τήν μέθοδο των εμβαπτισμένων ηλεκτροδίων (επαναλαμβάνω, απαγορευμενη στήν χώρα μας μέθοδο), και φυσικά χρησιμοποιεί τήν αρλουμπολογία περί ιόντων και υγρού που θερμαίνεται κατά την ροή του. Α-Π-Α-ΤΗ και το υπογράφω!!!!!!!!

Άψογη ανάλυση tsaf60 !!!
Αναρωτιέμαι που θα μπορούσε να απευθυνθεί κανείς για να κάνει καταγγελία κατά αυτής της θέρμανσης ιόντων , εφόσον είναι και απαγορευμένα τεχνολογία στην χώρα μας. Επιτέλους πρέπει να σταματήσουν οι απατεώνες πλανόδιοι να μπορούν να εκμεταλλεύονται την κάθε ανάγκη του κόσμου.

alsiou
08-11-2011, 11:25:23
tsaf60 πολυ καλη ενημερωση , θυμασαι γιατι ειχαν απογορευτει ?

tsaf60
08-11-2011, 12:07:26

tsaf60 πολυ καλη ενημερωση , θυμασαι γιατι ειχαν απογορευτει ?

Kαλημέρα φίλε μου,
κατ' αρχήν πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να μιλάμε για "τεχνολογία ιόντων" ...πολύ απλά, κάτι τέτοιο δέν υπάρχει, γι' αυτό όσο και να ψάξετε στο internet δέν θα βρείτε σχετική ενημέρωση εκτός από τήν συγκεκριμένη ιστοσελίδα.
Απαγορεύτηκαν γιατί έπρεπε να πληρεί τις προδιαγραφές το νερό της πόλεως ώς προς τήν αγωγιμότητά του, κάτι που δέν μπορούσε να διασφαλιστεί σέ όλες τις περιοχές της Ελλάδος. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν το 1993 που κατασκεύασα δικό μου ταχυθερμαντήρα και ήθελα να κάνω σχετική καταγγελία σε ανταγωνιστικό προϊόν που χρησιμοποιούσε τήν τεχνολογία αυτή, αν και τελικά δέν το έκανα!!!
Επ' ευκαιρίας να ενημερώσω και για μία τρίτη μέθοδο ταχυθέρμανσης, αυτήν όπου το νερό περνάει μέσα σε γυμνή χρωμονικελίνη (το υλικό του φτιάχνονται οι αντιστάσεις πυρακτώσεως).
Στήν περίπτωση του λέβητα αυτού, δέν ξέρω εάν μπορεί να υπάρξει απαγόρευση, γιατί όπως πολύ καλά καταλαβαίνετε,φροντίζει να αντικαθιστά το νερό των καλοριφέρ με αντίστοιχο υγρό που εχει τήν σχετική αγωγιμότητα.
Πάντως το ότι έχει CE δέν λέει τίποτα, γιατί αυτό το σήμα δίνεται μόνο για να πιστοποιήσει ότι μία συσκευή είνα ασφαλής ως προς το ηλεκτρικό μέρος. Αυτά προς ώρας καί άν υπαρχει ενδιαφέρον, εδώ είαμστε για να ερευνήσουμε απο κοινού την νομιμότητα της συσκευής.

orestis-78
16-11-2011, 01:09:36
Εμένα αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλη διαφήμιση.

Η απάντηση δόθηκε από τα 2 παρακάτω links:

http://www.stafor.lv/ion/index.php?part=7&lng=en

http://www.ionheater.info/

Σημειώστε ότι : 1 Latvian lats = 1.43 Euros

Για παράδειγμα :

Ion boiler STAFOR 3-5: 85,00 LVL
CONTROL PANEL SETS : 165,00 LVL
Σύνολο = 250 LVL = 357,5 Euros

Τιμή στην Ελλάδα = 1.250,00 Euros (χωρις ΦΠΑ)

Vasilios Theodorou
16-11-2011, 15:36:08
quote:Πάντως το ότι έχει CE δέν λέει τίποτα, γιατί αυτό το σήμα δίνεται μόνο για να πιστοποιήσει ότι μία συσκευή είνα ασφαλής ως προς το ηλεκτρικό μέρος.

Φίλε tsaf60 τι εννοείς με αυτό?
Όταν ένα προϊόν έχει σήμανση CE σημαίνει ότι ο κατασκευαστής του (η έννοια του κατασκευαστή μπορεί να ταυτίζεται με αυτή του εισαγωγέα στην Ευρωπαϊκή ένωση)διαβεβαιώνει ότι αυτό πληρεί όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις και είναι σύμφωνο με τα ισχύοντα πρότυπα που αφορούν τα προϊόντα αυτά.
Ναι ισχύει για το ηλεκτρικό μέρος όπως λες αλλά και για κάθε άλλο τομέα για τον οποίο έχουν συνταχθεί πρότυπα (και πίστεψέ με είναι πολλοί).
Αν λοιπόν υπάρχει CE και είναι εν ισχύ τίποτα άλλο δε χρειάζεται.

nkx
16-11-2011, 20:07:53
...κατ τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που παραλίγο να ανατινάξουν τη γυναίκα μου πέρσι CE είχαν. Μόνο που το καλώδιο το είχε κολλήσει ο κινέζος στην πλακέτα και τίποτε αλλο δε το συγκρατούσε μέσα στο κουτάκι του διακόπτη....

mechatron
17-11-2011, 00:18:25
Vasili Theodorou, ένα CE δεν φέρνει την άνοιξη..:)

Να πω και γω κάτι με την σειρά μου ψάχνοντας το θέμα, μιας και συνάδελφος μου με πήρε για να πιστοποιήσει τέτοιο "λέβητα".

Είναι απάτη το θέμα. Όπως αναφέρθηκε και πριν, είναι ρώσικη πατέντα από υποβρύχια που την έφεραν κάποιοι με σκοπό να κοροιδέψουν κόσμο.
Ξέρω πως ο κόσμος έχει την ανάγκη να πιστέψει σε ένα "θαύμα", ειδικά στις εποχές που ζούμε, αλλά ο " λέβητας ιόντων " είναι απάτη.

Αν κάποιος πέρσι έκαψε 1000 λίτρα πετρέλαιο, αν βάλει τον συγκεκριμένο " λέβητα " , θα κάψει σε ρεύμα περίπου 8500KWh μέσα σε 5 μήνες. Μπείτε στο site της ΔΕΗ και υπολογίστε κόστος τόσων KWh σε τετράμηνο πόσο περίπου θα βγει.

Αν έκαψε 2000 λίτρα, βγαίνει το διπλάσιο.

Προσοχή, είναι απάτη το σύστημα..

Vasilios Theodorou
17-11-2011, 13:20:21
Ένα λεπτάκι ρε παιδιά γιατί μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει το θέμα. Τι πάει να πει
quote:Vasili Theodorou, ένα CE δεν φέρνει την άνοιξη..?
Αν συζητάμε κατά πόσο τα υπάρχοντα CE είναι πραγματικά είναι ένα στοιχείο και αν συζητάμε κατά πόσο το CE (το πραγματικό) είναι αρκετό είναι άλλο.
Ας μην απαξιώνουμε το CE γιατί τίποτε άλλο εκτός από αυτό δεν έχουμε. Εάν τώρα (στη χώρα μας) το CE και κάθε τι άλλο το αντιμετωπίζουμε με καχυποψία γιατί είμαστε ως χώρα στα χάλια που είμαστε τότε δε μας φταίει το CE αλλά τα χάλια μας.
Υποστήριξα λοιπόν ότι το CE είναι αρκετό και πλήρες να περιγράψει την καταλληλότητα του προϊόντος και ότι δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο.
Έχετε δει φαντάζομαι πινακίδες που γράφουν "Απαγορεύεται η είσοδος" και άλλες που γράφουν "Απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος" Ποια η διαφορά τους? Για τους άλλους λαούς ίσως καμία. Για τους Έλληνες μεγάλη! Η πρώτη σημαίνει ότι η απαγόρευση είναι κάτι σαν σύσταση. Απαγορεύεται μεν αλλά και επιτρέπεται αν οι συνθήκες το επιβάλλουν, αν δε γίνεται αλλιώς, αν...
Η δεύτερη σημαίνει ότι τα ψέματα τελείωσαν και η απαγόρευση είναι ουσιαστική. Απαγορεύεται με όλη τη σημασία της λέξης. Καθόλου δεν επιτρέπεται.
Έτσι και με το CE. Είναι και δεν είναι. Όπως και όλοι που ζούμε στη χώρα αυτή πρέπει να είμαστε και να μην είμαστε.

mechatron
17-11-2011, 14:57:46
Βασίλη, δεν διαφωνούμε πουθενά..Αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως το CE είναι μια δήλωση συμμόρφωσης με βάση κάποια πρότυπα. Ο συγκεκριμένος ηλεκτρικός λέβητας με τι πρότυπα δουλεύει? Υπάρχει αναπτυχθεί καταρχάς για τέτοιο λέβητα κάποιο πρότυπο? Ή ο Ελληνάρας έμπορος έβγαλε μια φωτοτυπία δικιά του και πουλάει κάτι των 100 ευρώ σε τιμή 1200 ευρώ και κοροιδεύει τον κόσμο?
Δεν αμφισβητώ την ισχύ κανενός CE. Αμφισβητώ ευθέως το προϊόν για το οποίο υπάρχει περίπτωση να εκτυπώθηκε CE.

aki999
18-11-2011, 01:27:31
quote:Originally posted by mechatron

Βασίλη, δεν διαφωνούμε πουθενά..Αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως το CE είναι μια δήλωση συμμόρφωσης με βάση κάποια πρότυπα. Ο συγκεκριμένος ηλεκτρικός λέβητας με τι πρότυπα δουλεύει? Υπάρχει αναπτυχθεί καταρχάς για τέτοιο λέβητα κάποιο πρότυπο? Ή ο Ελληνάρας έμπορος έβγαλε μια φωτοτυπία δικιά του και πουλάει κάτι των 100 ευρώ σε τιμή 1200 ευρώ και κοροιδεύει τον κόσμο?
Δεν αμφισβητώ την ισχύ κανενός CE. Αμφισβητώ ευθέως το προϊόν για το οποίο υπάρχει περίπτωση να εκτυπώθηκε CE.

Έτσι είναι όπως το λες με το CE - είναι απλά μια „βεβαίωση“ του κατασκευαστή/εισαγωγέα ότι το προϊόν τηρεί όλα τα σχετικά πρότυπα που το αφορούν. Δηλαδή η αξιοπιστία τις βεβαίωσης συμμόρφωσης CE είναι ίσα με την αξιοπιστία του κατασκευαστή. Για αυτό τον λόγο η λιγότερα γνωστοί αλλά σοβαροί κατασκευαστές στηρίζουν την βεβαίωση συμμόρφωσης CE με ένα πιστοποιητικό ασφαλείας ενός διαπιστευμένου ανεξάρτητου οίκου (TUEV, VDE, ΕΛΟΤ) - http://members.iecee.org/
Οπότε το σήμα CE σε ένα προϊόν δίχως να ξέρουμε την αξιοπιστία του κατασκευαστή ή αν δεν συνοδεύεται από αξιόπιστο πιστοποιητικό δεν μας λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ

tsaf60
18-11-2011, 19:45:48
quote:Originally posted by Vasilios Theodorou

Ένα λεπτάκι ρε παιδιά γιατί μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει το θέμα. Τι πάει να πει
quote:Vasili Theodorou, ένα CE δεν φέρνει την άνοιξη..?

Έχετε δει φαντάζομαι πινακίδες που γράφουν "Απαγορεύεται η είσοδος" και άλλες που γράφουν "Απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος" Ποια η διαφορά τους? Για τους άλλους λαούς ίσως καμία. Για τους Έλληνες μεγάλη! Η πρώτη σημαίνει ότι η απαγόρευση είναι κάτι σαν σύσταση. Απαγορεύεται μεν αλλά και επιτρέπεται αν οι συνθήκες το επιβάλλουν, αν δε γίνεται αλλιώς, αν...
Η δεύτερη σημαίνει ότι τα ψέματα τελείωσαν και η απαγόρευση είναι ουσιαστική. Απαγορεύεται με όλη τη σημασία της λέξης. Καθόλου δεν επιτρέπεται.
Έτσι και με το CE. Είναι και δεν είναι. Όπως και όλοι που ζούμε στη χώρα αυτή πρέπει να είμαστε και να μην είμαστε.
Αν συζητάμε κατά πόσο τα υπάρχοντα CE είναι πραγματικά είναι ένα στοιχείο και αν συζητάμε κατά πόσο το CE (το πραγματικό) είναι αρκετό είναι άλλο.
Ας μην απαξιώνουμε το CE γιατί τίποτε άλλο εκτός από αυτό δεν έχουμε. Εάν τώρα (στη χώρα μας) το CE και κάθε τι άλλο το αντιμετωπίζουμε με καχυποψία γιατί είμαστε ως χώρα στα χάλια που είμαστε τότε δε μας φταίει το CE αλλά τα χάλια μας.
Υποστήριξα λοιπόν ότι το CE είναι αρκετό και πλήρες να περιγράψει την καταλληλότητα του προϊόντος και ότι δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο.

Αγαπητέ Βασίλη, μάλλον με παρεξήγησες. Δεν απαξιώ τήν αξία του CE απλά τήν τοποθετώ στήν σωστή του βάση.
Το CE απλά πιστοποιεί τήν ασφάλεια τής συσκευής ως προς το ηλεκτρικό μέρος και αυτό είναι όλο. Έχω περάσει συσκευή από αντίστοιχη πιστοποίση.
Τό θέμα μας όμως δέν είναι η ασφάλεια τής συγκεκριμενης συσκευής, αλλά τί άκριβώς είναι, πώς λειτουργεί, άν υπάρχει "ιονισμός" ή ο όρος είναι λεκτική μπαρούφα για εύκολο πλασάρισμα της συσκευης και εάν αυτά που υπόσχεται ώς προς την οικονομία είναι αληθινά ή απάτη.
Πρέπει να καταλάβεις λοιπόν ότι, η πιστοποίση CE δέν απαντάει σε όλα αυτά, γιατί απλά δέν είναι ή δουλειά της, τελεία και παύλα.
Και επιτέλους ας σταματίσουμε να μιλάμε για "ιονισμό" και Ρώσική πατέντα. Είναι απλά ένας ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας μέ ηλεκτρόδια, συνεχούς ροής, και για όποιον επιμένει για "οιονισμό" τον πάω στοίχημα!!!!!!

Vasilios Theodorou
20-11-2011, 17:38:02
quote:Το CE απλά πιστοποιεί τήν ασφάλεια τής συσκευής ως προς το ηλεκτρικό μέρος και αυτό είναι όλο.

Αγαπητέ φίλε και πάλι θα διαφωνήσω.
1. Το CE ΔΕΝ πιστοποιεί την ασφάλεια της οποιασδήποτε συσκευής στο ηλεκτρικό της μέρος ΜΟΝΟ αλλά σημαίνει ότι αυτός που ορίζεται ως κατασκευαστής της (ξαναλέω ότι ο όρος μπορεί να σημαίνει και τον εισαγωγέα στην Ε.Ε.)πιστοποιεί ότι η συσκευή είναι σύμφωνη με ΟΛΑ τα πρότυπα (ΕΝ-xxx) που την αφορούν. Αν έχει ηλεκτρικό μέρος τότε σίγουρα είναι και γι αυτό. Αν δεν έχει ηλεκτρικό μέρος (π.χ. είναι μόνο ένα πλαστικό παιχνίδι χωρίς ηλεκτρικό μέρος) τότε και πάλι μπορεί να έχει CE που λέει ότι είναι σύμφωνο με τα ΕΝ που σχετίζεται.

2.
quote:Τό θέμα μας όμως δέν είναι η ασφάλεια τής συγκεκριμενης συσκευής, αλλά τί άκριβώς είναι, πώς λειτουργεί, άν υπάρχει "ιονισμός" ή ο όρος είναι λεκτική μπαρούφα για εύκολο πλασάρισμα της συσκευης και εάν αυτά που υπόσχεται ώς προς την οικονομία είναι αληθινά ή απάτη.
Πρέπει να καταλάβεις λοιπόν ότι, η πιστοποίση CE δέν απαντάει σε όλα αυτά, γιατί απλά δέν είναι ή δουλειά της, τελεία και παύλα.
Το CE λοιπόν (εδώ συμφωνούμε) δεν θα περιγράψει πως λες τη συσκευή και αν μέσω της διαφήμισης επιδιώκεται παραπλάνηση του καταναλωτή. Όσοι λοιπόν ατεκμηρίωτα ισχυρίζονται εξοικονομήσεις που δεν ισχύουν τότε διαπράττουν άλλου είδους αδίκημα.

3. Δεν ξέρω αν τελικά σχετίζεται με τον ιονισμό και τα ιόντα. Σύντομα θα έχω τις σχετικές απαντήσεις και θα βοηθήσω όσο μπορώ πληροφορώντας σας.

orestis-78
22-11-2011, 20:13:27
quote:Originally posted by stom

Στη τελικη αυτοι ειναι "απλοι" μεταπωλητες. Οταν καποιος τους παει στα δικαστηρια για απατη, θα φταιει ο Λιθουανος. Αντε βρες τον.

Και όμως ο μεταπωλητής δεν είναι καθόλου καλυμμένος ...

Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:
1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες
2. να μειώσει το τίμημα
3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και
χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

Αν ο καταναλωτής το ψάξει θα δει ότι μπορεί να κυνηγήσει και τον πωλητή. Κάθε μεταπωλητής είναι συνυπεύθυνος για την εγγύηση σύμφωνα με την νομοθεσία από το 2002.

orestis-78
22-11-2011, 20:16:29
Το θέμα έχει παρά ξεφύγει παντός . Γνωρίζει κανείς με ποια διαδικασία μπορεί να γίνει επίσημη καταγγελία πχ στο ΤΕΕ. Δεν είναι δυνατόν ο κόσμος να είναι τελείως απροστάτευτος σε κάθε είδους απατεωνιά. Και ο τεχνικός κόσμος έχει και αυτός τις ευθύνες του που δεν τούς εμποδίζει.

iceman79
27-11-2011, 20:48:42
Μπορεί κάποιος να ποστάρει την σχετική απαγόρευση / ακαταλληλότητα για τη συγκεκριμένο είδος λέβητα, αν την έχει?

Επίσης, στα Αγγλικά πώς λέγονταν αυτοί οι λέβητες?

stom
28-11-2011, 07:49:44
Τι εννοεις απαγορευση/ακαταλληλοτητα?

Παραπανω αναφερθηκαν οι πιθανοτητες το προϊόν να εχει μαιμού CE.
CE μπορει να εχει παρει απο οποιοδηποτε εργαστηριο εξουσιοδοτημενο να δινει τετοιες πιστοποιησεις. Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ψευτικο το CE του.
Ολα αυτα εχουν κοστος να τα ψαξει κανεις, και δεν θα το κανει κανεις απο μόνος του.
Αν δεν εχει, σχετικα ευκολα τα πραγματα. Αν ΕΧΕΙ ομως....

Οπως και με τη μπαρουφα των συσκευων συνημιτονου το θεμα το κινησε ο συνηγορος του καταναλωτη για να φτασει στο τελος να επεμβει ο εισαγγελεας για απατη. Τους πηρε κανα χρονο.
Μεχρι τοτε η κονομα μια χαρα πηγαινε.

Υποψιν οτι εδω τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα.
Το προϊόν σιγουρα ζεσταινει το νερό, αρα το οτι δεν δουλευει δεν στεκεται σε δικαστηριο.
Μπορει να ειναι 4 φορες ακριβοτερο απο οτι αλλου σε τιμη κτησης, αλλα αυτο απο μονο του δεν αποτελει νομικο παραπτωμα.
Εαν υποστηριζει οτι ειναι φτηνοτερο απο το πετρελαιο, μπορει σε συνδιασμο με κατωτερα τιμολογια/νυχτερινο της ΔΕΗ και αυξημενη τιμη πετρελαιου (πχ σε νησι) και να ειναι. Μην ξεχναμε οτι το ρευμα επιδοτειται (στα νησια πχ) αποτελει μεσο ασκησης κοινωνικης πολιτικης
(και τελευταιως και φορομπηχτικης επισης) και δεν προσαρμοζεται γρηγορα(για να μην πω ποτέ) σε τιμες πραγματικου κοστους.
Η καταλληλοτητα μιας συσκευης για συγκεκριμενη εφαρμογη δεν εξασφαλιζει την καταλληλοτητα της για ολες τις εφαρμογες.
Κοινως, ο καταναλωτης ειτε οφειλει να εχει μηχανολογικες γνωσεις, ειτε να παρει τη γνωμη μηχανολογου μεσω επισημης μελετης, ο οποιος μετα φερει και την ευθυνη. (Ποιος το κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση ?).... Και δεν μιλαω για γιαλαντζι μελετες εμπορων.

Οποτε τι μενει? Το cop? Καλη τυχη να το καταλαβει αυτο δικαστης/δικηγορος...Θα πρεπει να γινει μετρηση απο ανεξαρτητο εγκυρο φορεα,πχ ΕΜΠ, και στη συνεχεια να κινηθουν διαδικασιες.
Το ολο θεμα θα κριθει τελικα στο λεκτικο της διαφημισης.

Regards
The Devils Advocate. :D

Burn baby, burn

orestis-78
29-11-2011, 00:26:11
Στην ιστοσελίδα του "εισαγωγέα" αναφέρετε ότι :
Η συσκευή έχει COP 157%.
Λέβητας θέρμανσης ιόντων 3-5KW θερμαίνει από 20 έως 90 m2.
Λέβητας θέρμανσης ιόντων 6-9 KW θερμαίνει από 100 έως 150 m2.
Λέβητας θέρμανσης ιόντων 10-20 KW θερμαίνει από 160 έως 325 m2.
Λέβητας θέρμανσης ιόντων 20-30 KW θερμαίνει από 340 έως 500 m2.

Κάθε καταναλωτής που θα αγοράσει τον λέβητα αυτό έχει το δικαίωμα να επιστρέψει τον λέβητα και να απατήσει τα χρήματα του πίσω από το κατάστημα πώλησης με την διακαιολογία της έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας.

iceman79
29-11-2011, 19:36:25
stom, εννοώ οτι αν υπάρχει απαγόρευση (νόμος, κάποιο έγγραφο κτλ) όπως λέει ο tsaf60, ειδικά από άποψη επικινδυνότητας και την έχει κάποιος θα είναι καλό να την ποστάρει.

Pirate
05-12-2011, 12:01:53
Ύστερα από πολλά posts που έχουν γραφτεί γύρω από το παρόν θέμα, τόσο στο παρόν forum όσο και στο Michanikos.gr (http://www.michanikos.gr/topic/21288-%ce%bb%ce%ad%ce%b2%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82-%ce%b9%cf%8c%ce%bd%cf%84%cf%89%ce%bd-electrode-heater/), αποφάσισα να παραθέσω και τη δική μου γνώμη όχι διότι το ξέρω το προϊόν αλλά θα προσπαθήσω να το προσεγγίσω έτσι όπως οφείλει να προσεγγίζει ο κάθε μηχανικός οιαδήποτε μηχανική σκέψη ή μηχανή της οποίας ο ίδιος δεν έχει άμεση επαφή.
Οι κραυγές του στυλ: «απάτη», «να επέμβει εισαγγελέας» κ.λ.π. μάλλον μέχρις στιγμής τα αντίθετα αποτελέσματα έχουν επιφέρει δεδομένου ότι στη Μακεδονία ακούμε ότι γίνεται χαμός με το είδος. Από την άλλη, η αντίδραση του κόσμου που εμφανίζει σε κάθε τι νέο μία μωροπιστία του στυλ «...το αγόρασαν οι γείτονές μας οι Κόπανους κι είναι πολύ ευχαριστημένοι...(φράση από τον Asterix)», είναι κι αυτή γεγονός. Σαν 3° γεγονός θα αναφέρω την δήλωση των κατασκευαστών που θεωρούν ότι εκείνοι είναι οι original κατασκευαστές του προϊόντος αυτού, και ότι η εν λόγω μηχανή λειτουργεί με COP=1,57. Ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να λάβει και την δήλωση αυτή υπ' όψιν του και μόλις βρεθεί μπροστά σε τέτοια μηχανή αμέσως να το επιβεβαιώσει. Να θυμίσω εδώ ότι τα μηχανάκια που υποσχόταν διόρθωση του συνημιτόνου είχαν από την αρχή μία παραδοξολογία που δεν χρειαζόταν καμία μα καμία επιβεβαίωση και η επιμονή των άσχετων πλασσαδόρων του προϊόντος ποτέ δεν έπειθε. Τους έλεγες: «Η διόρθωση του συνημιτόνου δεν ενδιαφέρει τον οικιακό καταναλωτή διότι απλούστατα έχει κατά 95% ωμικά φορτία τα οποία αφενός δεν εμφανίζουν άεργη ισχύ και αφετέρου ποτέ η άεργη ισχύ δεν αποτυπώνεται στον μετρητή. Άρα τι κερδίζω;». Η απάντηση που έπαιρνες ήταν αλλού γι' αλλού. Ακόμη και τηλεφωνικά μύριζε απάτη. Εδώ όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κι ας ξεκινήσουμε την προσέγγιση μιας και δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά και να μετρήσουμε έναν λέβητα ιόντων όπως τον αποκαλούν οι κατασκευαστές του:
1. Το συγκεκριμένο προϊόν εμφανίζει στο σύστημα εμπορικής διακίνησης προς τον καταναλωτή ένα θετικό και ένα αρνητικό γεγονός: το θετικό είναι ότι οι πωλητές του προϊόντος εμφανίζονται ονομαστικά με τα γραφεία τους και τις εγκαταστάσεις τους ενώ ο κατασκευαστής που το φτιάχνει και το παράγει δεν αναγράφεται πουθενά. Η επικοινωνία με αυτόν προτείνεται μέσω ενός κινητού τηλεφώνου, ενός e-mail που δεν έχει domain (google e-mail μπορεί να αποκτήσει ο πάσα ένας) και μιας Skype επικοινωνίας που σήμερα υπάρχει και αύριο δεν υπάρχει.
2. Εδώ πρέπει να καταλάβουμε καλά πώς θερμαίνουμε σήμερα μέσω ηλεκτρικής ενέργειας το νερό και ύστερα θα αναλύσουμε το πώς θερμαίνεται μέσω της μηχανής που εξετάζουμε. Η παραδοσιακή ηλεκτρική θέρμανση γίνεται έμμεσα μέσω ηλεκτρικών αντιστάσεων. Η ηλεκτρική αντίσταση απαρτίζεται από ένα σύρμα χρωμονικελίνης το οποίο εμφανίζει μία συγκεκριμένη ηλεκτρική αντίσταση π.χ. 13,2 Ω. Μέσω των νόμων του Ωμ (Ohm) αποδεικνύεται ότι μία τέτοια αντίσταση η οποία έχει κάποιο ικανό μήκος μπορεί να μας δώσει σε μία ώρα ηλεκτρική ενέργεια 4000 Wh. Η έμμεση αυτή θέρμανση του νερού που επιτυγχάνεται μέσω του συρματιδίου και του ωμικού φορτίου λαμβάνει χώρα σε μία συνεχόμενη υγρή φάση του νερού και πολύ πιο κάτω από το σημείο βρασμού των 100° οπότε τα συμπεράσματα είναι δύο:
2.1. Δεν υπάρχει άεργη ισχύς όπως στην περίπτωση των ηλεκτροκινητήρων.
2.2. Δεν μπορεί το COP να είναι μεγαλύτερο της μονάδας.
Τέλος για να κλείσουμε τον «παραδοσιακό» τρόπο θέρμανσης του νερού μέσω ηλεκτρικής ενέργειας και να πάμε στην εν λόγω μηχανή, πρέπει να αναφέρουμε ότι εδώ οι πάντες γνωρίζουν ότι η ηλεκτρική ενέργεια και το νερό είναι δύο φυσικά στοιχεία που καλό είναι να τα διατηρεί ο άνθρωπος εντελώς σε διαφορετικούς χώρους, εντελώς ηλεκτρικά μονωμένους μεταξύ τους. Το τι κάνει η Φύση με τα σύννεφα (δεξαμενές νερού) και τους κεραυνούς (ηλεκτρική ενέργεια) είναι δικό της θέμα και ο κάθε μηχανικός ή σχεδιαστής ενός μηχανισμού θέρμανσης του νερού δεν θα ήθελε καθόλου να αναμιχθεί σε τέτοιου είδους βροντερά παιχνίδια. Από τη στιγμή λοιπόν που ο άνθρωπος σχεδίασε την πρώτη ηλεκτρική αντίσταση φρόντισε να απομονώσει όσο μπορούσε το ηλεκτροφόρο καλώδιο από αυτό το ίδιο το νερό που θέρμαινε. Αυτό το πέτυχε μέσω της χαλαζιακής άμμου η οποία περιβάλλει το ηλεκτροφόρο σύρμα. Στο τέλος πρόσθεσε και ένα σωληνάκι χαλκού άκρως μονωμένο κι αυτό από το ηλεκτροφόρο σύρμα το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από το κέλυφος όλου αυτού του μηχανισμού που ονομάζουμε ηλεκτρική αντίσταση. Έτσι λειτουργούν διεθνώς οι θερμοσίφωνες, τα πλυντήρια, οι βραστήρες, οι καφετιέρες, οι ταχυθερμαντήρες, οι τσαγιέρες κοκ.
Στην περίπτωση του Λέβητα ιόντων έχουμε παντελώς άλλη αρχή λειτουργίας από τις «παραδοσιακές» που εξηγήσαμε παραπάνω:
Εδώ μιλάμε για άμεση θέρμανση του νερού μέσω ενός τρόπου που ως τώρα αποφευγόταν: φέραμε σε άμεση επαφή τον διάολο με το λιβάνι! την ηλεκτρική ενέργεια με το νερό! Να το πω λαϊκά: Δημιουργούμε με τη θέλησή μας στο νερό ηλεκτρικό σοκ! ΔΕΝ γνωρίζω τι θα συμβεί στο νερό μετά από άπειρα ηλεκτρικά σοκ που υφίσταται μιας και το κύκλωμα είναι κλειστό. ΔΕΝ γνωρίζω αν υπάρχει πρωτεύον και δευτερεύον κύκλωμα (θα έπρεπε ο κατασκευαστής να δημοσιεύσει πληθώρα σχεδίων και επεξηγήσεων γύρω από το προϊόν το οποίο κατασκευάζει). Πολύ θα ήθελα δε να εξετάσει το νερό μετά από 6μηνη λειτουργία όχι μόνο σε σωματίδια (μιλάει για φίλτρα) αλλά να το εξετάσει κι από πλευράς ύπαρξης τυχόν άλλων σωματιδίων που δεν είναι απλά σκουπιδάκια αλλά τα διαολεμένα ακτινοβολούν! Μήπως υπάρχουν κάποιες τέτοιες ακτινοβολίες επιβλαβείς ή αβλαβείς για τον άνθρωπο μιας και το νερό αυτό έχει υποστεί έναν αριθμό χιλιάδων ηλεκτροσόκ. Θα έπρπεπε να είχαν παρθεί μετρήσεις και να υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από τους κατασκευαστές προς τους καταναλωτές.
3. Το πιστέυω το COP! Κάτω από ειδικές συνθήκες όντως μπορεί να βγει 1,57. Και μη διαρρυγνύετε τα ιμάτιά σας ότι είναι αδύνατο να ξεπεράσει το 1. Είπαμε ότι δεν ανήκει η περίπτωση στα ωμικά φορτία. Ενδέχεται κατά την επαφή του νερού με το ηλεκτρικό ρεύμα (αυτό που αποκαλούν ιονισμό) να λαμβάνει χώρα μία άκρως μικρογραφία αυτού που γίνεται στα σύννεφα. Δηλαδή να έχουμε τοπική και άμεση ατμοποίηση του νερού που στη συνέχεια μέσω του πρώτου θερμοδυναμικού αξιώματος (dQ = dU + dA) αυτό να έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της εσωτερικής ενέργειας του ατμού οπότε συν το έργο που καταναλώθηκε μέσω της ηλεκτρικής ενέργειας Α να μας δίνει ένα άθροισμα Q του οποίου η τιμή να ανέρχεται με μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με τους «συμβατικούς» τρόπους θέρμανσης του νερού μέσω ηλεκτρικής ενέργειας. Ενδέχεται λοιπόν αν δώσω 100 kWh ηλεκτρική ενέργεια η αύξηση της εσωτερικής ενέργειας να είναι 57 kWh και στο τέλος να εισπράξω 157 kWh θερμική ενέργεια. Βλέπω ότι εδώ δεν υπάρχει παραδοξολογία. Μπορεί να συμβεί! Μπορεί το 57% να είναι υπερβολή και το σύνηθες να είναι μόνο 20%. Αυτό δεν το ξέρω!
4. Πληροφορίες Μηδέν! Ποτέ και κανένας στον κόσμο δεν τόλμησε να φτιάξει έναν οικιακό ή έστω επαγγελματικό ηλεκτρικό θερμαντήρα νερού που να μη φροντίσει να αποκόψει το νερό από την ηλεκτρική τάση τόσο καλά και τόσο ηλεκτρικά μονωμένα όπως ο διάολος θα απέκοβε το λιβάνι! Συνεπώς εδώ βγάζει κενή σελίδα ακόμα και η κύρια πηγή μου πληροφοριών κατά τα προηγούμενα 35 χρόνια των ενεργειακών αναζητήσεών μου που είναι η ASHRAE της οποίας είμαι και μέλος. Υπάρχει απόλυτο σκοτάδι! Και στη περίπτωση αυτή θα σύστηνα ψυχραιμία! Ούτε κραυγές, ούτε ειρωνίες παρά σκεπτικισμό και υπομονή. Θα πρότεινα και στους υποψήφιους αγοραστές του προϊόντος αυτού πριν το αγοράσουν να απαιτήσουν τεχνικά φυλλάδια που να αναλύεται όλη η αρχή λειτουργίας του. Να τα δώσουν σε γνωστούς τους μηχανολόγους μηχανικούς ή ηλεκτρολόγους μηχανικούς ή χημικούς μηχανικούς. Πάντως οπωσδήποτε να το δώσουν σε μηχανικούς που έχουν το θεωρητικό επίπεδο να αναλύσουν το πώς, το γιατί, το ναι, το δεν κοκ.

Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο! Ή πάμε για παγκόσμια πατέντα οπότε περιμένω το Fundamentals του 2013 να το αναλύει επιστημονικά ή πάμε για το γνωστό παιχνίδι με τα τραπουλόχαρτα και τους πύργους που φτιάχναμε, και πώς έπεφταν όλα μονομιάς όταν αφαιρούσαμε ένα και μόνο τραπουλόχαρτο!

Υ.Σ.
Από πλευράς κινδύνου ηλεκτροπληξίας δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα. Με τα σημερινά τεχνικά μέσα μπορείς αυτόν τον παράγοντα επικυνδυνότητας να τον εκμηδενίσεις. Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη συσκευή υποφέρει από κάτι τέτοιο.

Στίγμα Μαστροκαπετάνιου (http://www.gvarv.gr)

stom
06-12-2011, 07:40:28
captain my captain

Ωραια και καλα ολα αυτα περι ιοντισμου και τοπικης ατμοποιησης, ομως cop μεγαλυτερο του 1 σε κλειστο συστημα αντιβαινει το νομο διατηρησης της ενεργειας. Απο ΚΑΠΟΥ πρεπει να ερθει αυτη η παραπανω θερμοτητα για να παρουμε εστω και 1% παραπανω απο οσο θα καταναλωναμε σε ωμικο φορτιο την ενεργεια που παρεχουμε στο συστημα.
Στις αντλιες θερμοτητας, ξερουμε απο που. Απο το περιβαλλον, και για να ζεσταθουμε , βγαζουμε τους πυργους ψυξεως ΕΞΩ απο το σπιτι.
Εδω δεν εχει τετοια κολπα.
Εκτος αν συζηταμε οτι με καποιο μαγικο τροπο το νερο μετατρεπεται σε καυσιμο, ή οτι η συσκευη χρησιμοποιει ατομικη ενεργεια...

Burn baby, burn

Pirate
06-12-2011, 11:12:40
Σωτήρη μου ήλθε στο νου η παροιμία: «Δυο γάιδαροι μαλλώνανε σε ξένο αχυρώνα»:D
Ένας μηχανολόγος (moi) και ένας κομπιουτεροδικτυάς (εσύ) πάμε να εξηγήσουμε αυτά τα οποία θεωρούνται χωράφια των Φυσικών. Χώρια που καλύτερα να εξηγείς τα αινίγματα της σφήγγας παρά αυτές τις δυσχερο-αξιωματικές έννοιες. Τέλος πάντων μιας και είμαι μηχανολόγος (προς τα ενεργειακά) και όχι κομπιουτεράς δικαιούμαι να σου κάνω τον δάσκαλο (:D) πάνω σ' αυτά που γράψαμε στα δύο προηγούμενα posts κι αν κάπου κάνω λάθος ας βγει κάποιος της Φυσικής να μας υποδείξει τον σωστό δρόμο.
1. Η αρχή της διατήρησης της ενέργειας δεν είναι τίποτα άλλο παρά το «πρώτο θερμοδυναμικό αξίωμα». Δηλαδή η σχέση dQ = dU + dA. Μάλιστα η σχέση αυτή θεωρείται και ως η γενικευμένη διατύπωση της Αρχής της διατήρησης της ενέργειας.
2. Όταν οι Φυσικοί λένε «κλειστό σύστημα» εννοούν ότι αυτό δεν έχει καμία επίδραση με το υπόλοιπο περιβάλλον και ότι είναι πλήρως απομονωμένο και αποκλεισμένο. Στην περίπτωσή μας όμως κάθε άλλο παρά απομονωμένο είναι το σύστημα. Κατ' αρχήν μπαίνουνε μέσα του δύο σύρματα που φθάνουν ως την ...Πτολεμαΐδα! Κατά δεύτερον υπάρχει κυκλοφορητής και αρχίζει να βολτάρει την εν λόγω ύλη μέσα στην σαλοτραπεζαρία και στην κουζίνα ανταλάσσοντας θερμότητα. Συνεπώς δεν ισχύει στην περίπτωσή μας ότι dU αποκλεισμένου συστήματος είναι σταθερά.
3. Πάρε μία περίπτωση ενός θερμοσίφωνα που περιέχει μέσα του μία ποσότητα νερού π.χ. 50 λίτρα. Δεν έχω αντιστάσεις, δεν έχω εναλλάκτες δεν έχω αχτίνα φωτός και ηλίου πουθενά. Κάποια στιγμή (όπως και στα παιδικά παιχνίδια) αρχίζω και το βομβαρδίζω με (να πω laser, να πω ηλεκτρόνια) τα οποία θεωρώ ότι είναι μηδαμινής ενέργειας άρα το έργο που προσδίδω προς το boiler είναι σχεδόν μηδέν. Με τον βομβαρδισμό αυτό όμως έχω καταφέρει να του αυξήσω την κινητική ενέργεια των μορίων του νερού που περιέχεται μέσα σ' αυτό. Τότε βάσει της αρχής της διατήρησης της ενέργειας (ή του 1ου θερμοδυναμικό αξιώματος) έχω:
dQ = dU + dA όπου dA=~0. Τότε προκύπτει ότι dQ = dU. Αν η κινητική ενέργεια των μορίων του νερού αυξήθηκε κατά 1000 kJ τότε η θερμοκρασία του νερού θα αυξηθεί κατά ~5° ή όχι;. Η γνώμη μου είναι ότι θα αυξηθεί.
4. Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο όλο το έργο της ηλεκτρικής ενέργειας να σπαταλιέται μόνο και μόνο ώστε να αυξηθεί η κινητική ενέργεια των μορίων του νερού. Μπορεί αυτό το ηλεκτροσόκ που δημιουργείται στο νερό να σχηματίζει άτομα θετικά και αρνητικά φορτισμένα (και μάλλον αυτό θα εννοούν με την λέξη ιονισμός) τα οποία μέσω των δυνάμεων που θα δημιουργούνται να γίνονται «πυραυλάκια». Στην περίπτωση αυτή δεν ισχύουν οι νόμοι του βαθμού απόδοσης που είναι σώνει και καλά μικρότερος της μονάδας.
Εν πάσει περιπτώσει ...τραβάω γραμμή

1. ΔΕΝ θέλω να παίξω τον υποστηρικτή του αυτοαποκαλούμενου «Λέβητα Ιόντων».
2. Είμαι υποχρεωμένος σαν μηχανικός να είμαι αντικειμενικός όπως ο δικαστής με τις αστικές υποθέσεις και όχι να λυσσάω για κάτι που μου χαλάει τη σούπα αλλά ταυτόχρονα δεν εμφανίζει μηχανικό παράδοξο. (όπως εμφάνιζαν τα μηχανάκια με τη διόρθωση του συνημιτόνου)
3. Αν η ονομασία του μηχανήματος είναι αποτυχημένη, αυτό είναι άλλη ιστορία.
4. Το ότι δεν εμφανίζονται επίσημα οι κατασκευαστές του μηχανήματος αυτού με πληθώρα papers & Data-Sheets αυτό όντως είναι μία ΙΣΤΟΡΙΑ.
5. Χτυπάμε εκεί που θέλουν να χτυπήσουμε σαν ηλίθιοι! Και δεν βλέπουμε παραπέρα, να χτυπήσουμε κάτι που όντως πονάει κάποιον πιθανό απατεώνα. Στην περίπτωση αυτή χτυπάμε στο COP. Μα δεν φαντάζομαι να είναι τόσο βλάκες! Εδώ και σε φωτογραφίες ακόμα δείχνουν την αμπεροτσιμπίδα να κρέμεται (αν κι από μόνη της δεν λέει τίποτα). Πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις ρε Μάστορα (Γρηγόρη) το COP; Έχει μαλλιάσει η γλώσα του να λέει στα forum ο άνθρωπος: «ρε παιδιά! 1 ώρα μας αρκεί να το μετρήσουμε αμέσως το COP». Αν ήσουν επίδοξος απατεώνας και δεν έβγαζε η συσκευή σου το κατάλληλο COP θα τόλμαγες να βγεις με το ψέμμα αυτό στην αγορά; Θα σε έπιαναν τα τσακάλια τις πρώτες 3 μέρες! Αντίθετα αυτοί πουλάνε! Γίνεται χαμός στην Μακεδονία. Και πουλάνε διότι «στο δίνω Α κερδίζω Β όπου Β>Α δεν λένε ψέμματα!». Ενώ εμείς στα forum χτυπάμε «μπουνιές» στα βράχια! Κι αυτοί γελάνε μ' εμάς που καταματώνουμε!
Αν είναι Καθαρή Πατέντα και δεν αποδειχθεί η μηχανή τους παραγωγέας «Βαρεός ύδατος» τότε Μπράβο τους!
Αν δεν είναι, τότε αυτοί είναι οι πονηροί κι εμείς είμαστε οι βλάκες διότι χτυπάμε αλλού γι' αλλού.
Τι άλλο πια να πω;

nvel
06-12-2011, 11:16:07
η θέρμανση νερού μέσω ηλεκτροδίων υπάρχει ως εφαρμογή εδώ και αρκετές δεκαετίες. Αν διαβάσετε τις πάρα πολλές πατέντες που έχουν κατατεθεί είναι εμφανές ότι εκμεταλλεύεται το γνωστό φαινόμενο joule που φυσικά υπάρχει και στα αγώγιμα υγρά, οπότε δεν δικαιολογείται να έχει COP μεγαλύτερο της μονάδας.

Pirate
06-12-2011, 11:48:02
quote:η θέρμανση νερού μέσω ηλεκτροδίων υπάρχει ως εφαρμογή εδώ και αρκετές δεκαετίες. Αν διαβάσετε τις πάρα πολλές πατέντες που έχουν κατατεθεί είναι εμφανές ότι εκμεταλλεύεται το γνωστό φαινόμενο joule που φυσικά υπάρχει και στα αγώγιμα υγρά, οπότε δεν δικαιολογείται να έχει COP μεγαλύτερο της μονάδας.
Απ' όσο θυμάμαι το φαινόμενο Joule μίλαγε για αύξηση της θερμοκρασίας Ωμικού αντιστάτη (άρα μετατροπή της ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμότητα) όταν ο αντιστάτης αυτός διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα. (Θυμάμαι καλά ρε συ Νίκο;)

Αν ο Joule πήρε λεκάνη με νερό και έβαλε μέσα δύο ηλεκτρόδια (πιθανότατα να το έκανε) δεν ξέρουμε σε τι τάση πειραματίσθηκε. Αν πειραματίσθηκε σε χαμηλή τάση παρατήρησε το πείραμά του δίχως ίσως να εμφανίζονται τα φαινόμενα που εμφανίζονται όταν η τάση είναι της τάξης των 230 V. Υπάρχει στην Φύση ύλη που δεν αντιδρά σε τάση 12 V αλλά η ίδια αντιδρά πιθανότατα για τελευταία της φορά όταν βρεθεί σε τάση 230 V.
Εδώ όμως μιλάμε για άλλη κατάσταση. Εδώ βυθίζουμε δύο ηλεκτρόδια μέσα σε λεκάνη με νερό άμεσα δίχως να ρέει το ρεύμα μέσω σύρματος ή Ωμικού αντιστάτη. Με μια λέξη: Θέτουμε τη μάζα του νερού σε ηλεκτροπληξία! Όπως γίνεται και στην περίπτωση του ηλεκτροσόκ μόνο που κάθε ηλεκτροσόκ είναι ελεγχόμενου χρόνου και ελεχγόμενης τάσης.

Διαβάστε καλύτερα το χθεσινό post

stom
06-12-2011, 12:23:00
Οταν λεω κλειστο, εννοω οτι ενεργεια που ερχεται απο την πτολεμαιδα ειναι γνωστή, χρεόυμενη και μετρουμενη. Ψαχνουμε την επιπλεον που θα δωσει το cop >1.
Εξαλλου δεν υπαρχει αμφιβολια οτι το νερο ζεστενεται.
(αλλιως και ενα 4 χρονο παιδι χωρις καμμια γνωση φυσικης θα κατεληγε στο ασφαλες συμπερασμα οτι ΔΕΝ δουλευει το συστημα).
Οσο για το βομβαρδισμο του boiler με laser ή ηλεκτρονια, μονο μηδενικης ενεργειας δεν ειναι αυτή η πράξη.
(οποιος εχει ασχοληθει με λυχνιες και θερμιονικο φαινομενο το ξερει αυτο πολυ καλα).
Εν πασει περιπτωσει, αεικινητο δεν υπαρχει, σε οποιαδηποτε μορφη.
Το ολο θεμα παραπεμπει προφανως σε καποια μορφη ατομικης ενεργειας, και γιαυτο ακριβως και ειναι φαιδρο. Μα τις χιλιες φουκουσιμα.
:D
Τι σε κανει να πιστευεις οτι ο τυπικος αγοραστης ενος τετοιου συστηματος ειναι σε θεση να ελεξχει το cop?
Ποια η διαφορα απο αυτους που αγορασαν συσκευες διορθωσης συνημιτονου για οικιακη χρηση. ?
Το δευτερο δεν ηθελε καν μετρηση. Αυτο με το cop θελει.

Burn baby, burn

nvel
06-12-2011, 13:14:08
quote:Originally posted by Pirate
Απ' όσο θυμάμαι το φαινόμενο Joule μίλαγε για αύξηση της θερμοκρασίας Ωμικού αντιστάτη (άρα μετατροπή της ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμότητα) όταν ο αντιστάτης αυτός διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα. (Θυμάμαι καλά ρε συ Νίκο;)
Αν ο Joule πήρε λεκάνη με νερό και έβαλε μέσα δύο ηλεκτρόδια (πιθανότατα να το έκανε) δεν ξέρουμε σε τι τάση πειραματίσθηκε. Αν πειραματίσθηκε σε χαμηλή τάση παρατήρησε το πείραμά του δίχως ίσως να εμφανίζονται τα φαινόμενα που εμφανίζονται όταν η τάση είναι της τάξης των 230 V. Υπάρχει στην Φύση ύλη που δεν αντιδρά σε τάση 12 V αλλά η ίδια αντιδρά πιθανότατα για τελευταία της φορά όταν βρεθεί σε τάση 230 V.
Εδώ όμως μιλάμε για άλλη κατάσταση. Εδώ βυθίζουμε δύο ηλεκτρόδια μέσα σε λεκάνη με νερό άμεσα δίχως να ρέει το ρεύμα μέσω σύρματος ή Ωμικού αντιστάτη. Με μια λέξη: Θέτουμε τη μάζα του νερού σε ηλεκτροπληξία! Όπως γίνεται και στην περίπτωση του ηλεκτροσόκ μόνο που κάθε ηλεκτροσόκ είναι ελεγχόμενου χρόνου και ελεχγόμενης τάσης.
Διαβάστε καλύτερα το χθεσινό post

αν βάλεις ηλεκτρόδια μέσα σε καθαρό νερό αυτό ως διηλεκτρικό απλώς θα πολωθεί και θα έχεις έναν πυκνωτή νερού, αν συνεχίσεις να αυξάνεις την τάση έως την τάση διάσπασης του νερού τότε θα εμφανιστεί η διάσπαση του διηλεκτρικού οπότε θα εμφανιστεί και ρεύμα.

Στην περίπτωση μας όμως δεν έχουμε καθαρό νερό αλλά νερό δικτύου που είναι αγώγιμο στο οποίο προστίθενται υγρά που αυξάνουν περισσότερο την αγωγιμότητα του, οπότε εμφανίζεται το φαινόμενο joule που δεν είναι συνάρτηση της τάσης αλλά του ρεύματος που προκαλεί η τάση στα άκρα ενός αγωγού (όπως το νερό ανάμεσα στα ηλεκτρόδια) και της αντίστασης που εμφανίζεται μεταξύ των ηλεκτροδίων.

Pirate
06-12-2011, 13:50:45
Σωτήρη η Φυσική δεν είναι πολιτική! Ήγουν δεν παίζει με συνθήματα:
Σαν Αεικίνητο πρώτου είδους ορίζουμε την μηχανή εκείνη η οποία θα μπορεί να παράγει ενέργεια εκ του μηδενός δίχως να προσλαμβάνει έξωθεν άλλην ενέργεια ούτε να διαφοροποιείται η εσωτερική της ενέργεια. Βάσει της εξίσωσης dQ = dU + dA όταν έχω:
dA = 0 (εκ του μηδενός) & dU = 0 τότε προκύπτει ότι dQ = 0. Πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν μπορεί να υπάρξει το αεικίνητο πρώτου είδους.

Έτσι ορίζεται το αεικίνητο. Δεν ισχύει στην περίπτωσή μας διότι και ενέργεια προσλαμβάνουμε ηλεκτρική και δεν ξέρουμε τι διάολο συμβαίνει με την εσωτερική ενέργεια του διαλύμματος που χρησιμοποιούν.

quote:Στην περίπτωση μας όμως δεν έχουμε καθαρό νερό αλλά νερό δικτύου που είναι αγώγιμο στο οποίο προστίθενται υγρά που αυξάνουν περισσότερο την αγωγιμότητα του, οπότε εμφανίζεται το φαινόμενο joule που δεν είναι συνάρτηση της τάσης αλλά του ρεύματος που προκαλεί η τάση στα άκρα ενός αγωγού (όπως το νερό ανάμεσα στα ηλεκτρόδια) και της αντίστασης που εμφανίζεται μεταξύ των ηλεκτροδίων.
Θαυμάσια! Την εσωτερική ενέργεια της μηχανής την μέτρησε κανείς; Πώς; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ο μοναδικός είναι, τι δίνω τι παίρνω. Αν την μέτρησες φίλε nvel δώσε μας τα δεδομένα μέτρησης καθώς και τα αποτελέσματα κι αμέσως θα σε πιστέψουμε. Μη προσπαθείτε όμως θεωρητικά και στο μιλητό να βγάλετε συμπεράσματα.

Υ.Σ.
Κοίτα ρε πώς ήλθαν τα πράγματα! Να παίζω τον δικηγόρο του «διαβόλου»!:D

nvel
06-12-2011, 14:30:40
Θαυμάσια! Την εσωτερική ενέργεια της μηχανής την μέτρησε κανείς; Πώς; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ο μοναδικός είναι, τι δίνω τι παίρνω. Αν την μέτρησες φίλε nvel δώσε μας τα δεδομένα μέτρησης καθώς και τα αποτελέσματα κι αμέσως θα σε πιστέψουμε. Μη προσπαθείτε όμως θεωρητικά και στο μιλητό να βγάλετε συμπεράσματα.

όπως προανέφερα οι συσκευές αυτές έχουν κατατεθειμένες πατέντες διαθέσιμες στο κοινό που περιγράφεται ο τρόπος λειτουργίας και υπάρχουν αναφορές σε προηγούμενες πατέντες που πάνε πίσω σε δεκαετίες, οπότε δεν χρειάζομαι να αγοράσω κάτι για να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας τους. Κάλο είναι τις διαβάσεις και εσύ.

Pirate
06-12-2011, 14:53:46
Για ποιες πατέντες μιλάς φίλε μου;
Για τον συγκεκριμένο λέβητα για τον οποίον συζητάμε έχεις να μου στείλεις κάτι; Μετρήσεις κάποιου εργαστηρίου ή ο,τιδήποτε άλλο; Αν έχεις κάτι το αξιόπιστο στείλτο μου!

Και μ' αυτό το post κλείνω την συμμετοχή μου στο εν λόγω θέμα. Νομίζω έγραψα αρκετά.

nvel
06-12-2011, 15:17:11
αναφέρομαι σε αυτή την πατέντα (http://www.wipo.int/patentscope/search/docservicepdf_pct/id00000007706659?download)

Pirate
06-12-2011, 22:28:42
Ε! Και που το διάβασα;
Καθόλου δεν μας βοηθάει φίλε μου! Όπως είδες πρόκειται για μια τεχνική περιγραφή που την υπογράφει κάποιο γραφείο τυποποιήσεων. Οι καταθέτες της πατέντας είναι ΡωσσοΒούλγαροι και ασχολείται σε όλο το εξασέλιδο ενδελεχώς καθαρά με τον κατασκευαστικό τομέα του προϊόντος. Μας λέει αναλυτικά πόσα τετραγ. χιλιοστά είναι η διατομή των ηλεκτροδίων, μας λέει πόσο πρέπει να απέχουν αυτά μεταξύ τους, μας λέει για τα ηλεκτρομονωτικά προβλήματα που υπάρχουν αλλά γίνονται προσπάθειες να επιλυθούν, μας λέει και την επιτευχθείσα θερμοκρασία του νερού, μας λέει και το ρεύμα που διαρρέει τότε τους αγωγούς (έλα!), μας λέει και την παροχή του νερού σε L/min (άιντε και τον πιάσαμε τον λαγό!), αλλά μας αφήνει μπουκάλα! Μας ξενερώνει! Ξέρεις τι δεν μας λέει; Δεν μας λέει την θερμοκρασία επιστροφής του νερού. Άρα δεν γνωρίζω την ενεργειακή απόθεση της συσκευής, άρα ...κουκουνάρα!
Δεν ξέρουμε ούτε την αρχή λειτουργίας ούτε καν τον παραδοσιακό (έστω) βαθμό απόδοσης αυτής ρε αδελφέ. Το παρόν πρότυπο δεν μας βοηθάει στη συγκεκριμένη συζήτηση. Άλλωστε αυτά αντιμετωπίζει κανείς με τα διάφορα πρότυπα δεξιά κι αριστερά!

Για να μπορέσουμε να αποκρούσουμε την καμπάνια τους για COP=1,57 πρέπει να πάρουμε μία συσκευή και να την εγκαταστήσουμε σε δικά μας σώματα. Τι να κάνουμε που δεν μπορούμε να μετατρέψουμε το forum σε Lab λόγω έλλειψης χρημάτων ειδάλλως θα σου 'λεγα πόσα απίδια θα 'χει ο σάκκος! Και μιλάω για πάμπολλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά και διαλαλούν ότι ...«αναποδογυρίζουν τον πλανήτη!»

nkx
06-12-2011, 22:58:29
Άλλο κλειστό σύστημα και άλλο αδιαβατικό. Σύστημα... ο πιό αφηρημένος όρος που υπάρχει στη Θερμοδυναμική. Σύστημα είναι μια περιοχή ύλης που έγώ ορίζω αυθαίρετα για να μπορεσω να συνεχίσω τη μελέτη μου.
Η θερμοδυναμική είναι απο τα αγαπημένα μου γιατι πάντα μου αφήνει μια απορία... .'Ασ τη βάλουμε στην άκρη γιατί δημιουργεί λανθασμένες εντυπωώσεις γιατί υποψιάζομαι ότι άλλο σκεπτόμαστε και άλλο αντιλαμβάνονται οι υπόλοιποι που μας διαβάζουν. Να πώ και εγώ για το δεύτερο θ.αξ. πέρι άυξησης της έντροπίασ, να ξεκινήσει συζήτηση για το άν η εν λόγω διεργασία ("ιονισμοσ") είναι αντιστρεπτή ή όχι, να ορίσω και την εντροπία ώς μέτρο της αταξίας τη ύλης και να γεράσουμε στα πληκτρολόγια...
Συμφωνω με τον Πειρατή ότι πρέπει να σταματήσουμε να το πυροβολούμε γιατι του δίνουμε αξία.
Δεν πειράζει που μου χάλασε δουλειές. Άν αυτά που τους είπα και δε με ακούσαν συμβούν θα γυρίσουν να τους βγάλω απο την τρύπα που έπεσαν.
Αυτό είναι που μαε διαχωρίζει απο τους εμπόρους.Δε μεσολαβούμε απλώς.Υποστηρίζουμε σε βάθος χρόνου.
υ.γ.
αυτό το μαραφέτι θα αρχίσω να το βλέπω στον ύπνο μου.Κουράστηκα...

Pirate
07-12-2011, 00:01:41
quote:Άλλο κλειστό σύστημα και άλλο αδιαβατικό
Έχουμε κλειστά συστήματα και αδιαβατικές μεταβολές. Η αδιαβατική μεταβολή κόβει την ροή της θερμότητας από ή προς το σύστημα καθ' όσον χρόνο συμβαίνει η μεταβολή αυτή. Αν ένα σύστημα είναι αποκλεισμένο τότε οι μεταβολές του είναι αδιαβατικές. Το αντίθετο δεν ισχύει.
Μπορεί να δέχθηκα ότι καλύτερα να λύνουμε αινίγματα της σφήγκας παρά να περιδιαβαίνουμε τις στρυφνές έννοιες της Θερμοδυναμικής αλλά δεν θέλω να αφήσω στον νέο αναγνώστη που είναι μηχανικός την δικαιολογημένη στάση ότι ας απέχει από αυτήν. Οι μηχανικοί δεν μπορούν να απέχουν από τη Θερμοδυναμική! Και εν ανάγκη ας συμβουλευτούν και τους Φυσικούς για μία απορία που τυχόν έχουν.

Το δεύερο θερμοδυναμικό αξίωμα μας λέει ότι δεν μπορούμε να μεταφέρουμε θερμότητα από μία ψυχρή δεξαμενή προς μία θερμή αν δεν καταναλώσουμε έργο. Το αντίθετο γίνεται αυτόματα και δωρεάν φυσικά με τους φυσικούς νόμους:)

Τώρα να πιάσουμε την εντροπία; :D Μαϊμού μέγεθος που βολεύει πολύ στις μεταβολές ατμού-νερού. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι! Ποτέ δεν το κατάλαβα. Είναι η μεταβολή της θερμότητας διά της θερμοκρασίας συν την σταθερά του ολοκληρώματος :D:D
Ακαθόριστος! λέει το βιβλίο που έχω στα χέρια μου για τη σταθερά αυτή!
Αν όμως πάρεις την μεταβολή, φεύγει η σταθερά κι εκεί είναι που κάνει δουλειά το μέγεθος αυτό!
Η εντροπία του πλανήτη συνεχώς μεταβάλλεται! Σωστό αλλά ακαταλαβίστικο!:)

Ο μηχανικός κατά κανόνα με αντιστρεπτές μεταβολές καταπιάνεται. Τώρα τι γίνεται στο νεφέλλωμα του Κύκνου 5 εκατομ. έτη φωτός από εμάς δεν ξέρω! Προφανώς εκεί οι μεταβολές δεν είναι αντιστρεπτές.:)

nyannaco
07-12-2011, 08:18:34
Συνάδελφοι, για στρυφνές έννοιες της θερμοδυναμικής που σας ζορίζουν, μπορείτε να απευθυνθείτε στον εισαγωγέα, είμαι σίγουρος ότι το τεχνικό του τμήμα θα είναι πρόθυμο να βοηθήσει.

Νίκος

tsaf60
08-12-2011, 19:04:50

Ύστερα από πολλά posts που έχουν γραφτεί γύρω από το παρόν θέμα, τόσο στο παρόν forum όσο και στο Michanikos.gr (http://www.michanikos.gr/topic/21288-%ce%bb%ce%ad%ce%b2%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82-%ce%b9%cf%8c%ce%bd%cf%84%cf%89%ce%bd-electrode-heater/), αποφάσισα να παραθέσω και τη δική μου γνώμη όχι διότι το ξέρω το προϊόν αλλά θα προσπαθήσω να το προσεγγίσω έτσι όπως οφείλει να προσεγγίζει ο κάθε μηχανικός οιαδήποτε μηχανική σκέψη ή μηχανή της οποίας ο ίδιος δεν έχει άμεση επαφή.
Οι κραυγές του στυλ: «απάτη», «να επέμβει εισαγγελέας» κ.λ.π. μάλλον μέχρις στιγμής τα αντίθετα αποτελέσματα έχουν επιφέρει δεδομένου ότι στη Μακεδονία ακούμε ότι γίνεται χαμός με το είδος. Από την άλλη, η αντίδραση του κόσμου που εμφανίζει σε κάθε τι νέο μία μωροπιστία του στυλ «...το αγόρασαν οι γείτονές μας οι Κόπανους κι είναι πολύ ευχαριστημένοι...(φράση από τον Asterix)», είναι κι αυτή γεγονός. Σαν 3° γεγονός θα αναφέρω την δήλωση των κατασκευαστών που θεωρούν ότι εκείνοι είναι οι original κατασκευαστές του προϊόντος αυτού, και ότι η εν λόγω μηχανή λειτουργεί με COP=1,57. Ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να λάβει και την δήλωση αυτή υπ' όψιν του και μόλις βρεθεί μπροστά σε τέτοια μηχανή αμέσως να το επιβεβαιώσει. Να θυμίσω εδώ ότι τα μηχανάκια που υποσχόταν διόρθωση του συνημιτόνου είχαν από την αρχή μία παραδοξολογία που δεν χρειαζόταν καμία μα καμία επιβεβαίωση και η επιμονή των άσχετων πλασσαδόρων του προϊόντος ποτέ δεν έπειθε. Τους έλεγες: «Η διόρθωση του συνημιτόνου δεν ενδιαφέρει τον οικιακό καταναλωτή διότι απλούστατα έχει κατά 95% ωμικά φορτία τα οποία αφενός δεν εμφανίζουν άεργη ισχύ και αφετέρου ποτέ η άεργη ισχύ δεν αποτυπώνεται στον μετρητή. Άρα τι κερδίζω;». Η απάντηση που έπαιρνες ήταν αλλού γι' αλλού. Ακόμη και τηλεφωνικά μύριζε απάτη. Εδώ όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κι ας ξεκινήσουμε την προσέγγιση μιας και δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά και να μετρήσουμε έναν λέβητα ιόντων όπως τον αποκαλούν οι κατασκευαστές του:
1. Το συγκεκριμένο προϊόν εμφανίζει στο σύστημα εμπορικής διακίνησης προς τον καταναλωτή ένα θετικό και ένα αρνητικό γεγονός: το θετικό είναι ότι οι πωλητές του προϊόντος εμφανίζονται ονομαστικά με τα γραφεία τους και τις εγκαταστάσεις τους ενώ ο κατασκευαστής που το φτιάχνει και το παράγει δεν αναγράφεται πουθενά. Η επικοινωνία με αυτόν προτείνεται μέσω ενός κινητού τηλεφώνου, ενός e-mail που δεν έχει domain (google e-mail μπορεί να αποκτήσει ο πάσα ένας) και μιας Skype επικοινωνίας που σήμερα υπάρχει και αύριο δεν υπάρχει.
2. Εδώ πρέπει να καταλάβουμε καλά πώς θερμαίνουμε σήμερα μέσω ηλεκτρικής ενέργειας το νερό και ύστερα θα αναλύσουμε το πώς θερμαίνεται μέσω της μηχανής που εξετάζουμε. Η παραδοσιακή ηλεκτρική θέρμανση γίνεται έμμεσα μέσω ηλεκτρικών αντιστάσεων. Η ηλεκτρική αντίσταση απαρτίζεται από ένα σύρμα χρωμονικελίνης το οποίο εμφανίζει μία συγκεκριμένη ηλεκτρική αντίσταση π.χ. 13,2 Ω. Μέσω των νόμων του Ωμ (Ohm) αποδεικνύεται ότι μία τέτοια αντίσταση η οποία έχει κάποιο ικανό μήκος μπορεί να μας δώσει σε μία ώρα ηλεκτρική ενέργεια 4000 Wh. Η έμμεση αυτή θέρμανση του νερού που επιτυγχάνεται μέσω του συρματιδίου και του ωμικού φορτίου λαμβάνει χώρα σε μία συνεχόμενη υγρή φάση του νερού και πολύ πιο κάτω από το σημείο βρασμού των 100° οπότε τα συμπεράσματα είναι δύο:
2.1. Δεν υπάρχει άεργη ισχύς όπως στην περίπτωση των ηλεκτροκινητήρων.
2.2. Δεν μπορεί το COP να είναι μεγαλύτερο της μονάδας.
Τέλος για να κλείσουμε τον «παραδοσιακό» τρόπο θέρμανσης του νερού μέσω ηλεκτρικής ενέργειας και να πάμε στην εν λόγω μηχανή, πρέπει να αναφέρουμε ότι εδώ οι πάντες γνωρίζουν ότι η ηλεκτρική ενέργεια και το νερό είναι δύο φυσικά στοιχεία που καλό είναι να τα διατηρεί ο άνθρωπος εντελώς σε διαφορετικούς χώρους, εντελώς ηλεκτρικά μονωμένους μεταξύ τους. Το τι κάνει η Φύση με τα σύννεφα (δεξαμενές νερού) και τους κεραυνούς (ηλεκτρική ενέργεια) είναι δικό της θέμα και ο κάθε μηχανικός ή σχεδιαστής ενός μηχανισμού θέρμανσης του νερού δεν θα ήθελε καθόλου να αναμιχθεί σε τέτοιου είδους βροντερά παιχνίδια. Από τη στιγμή λοιπόν που ο άνθρωπος σχεδίασε την πρώτη ηλεκτρική αντίσταση φρόντισε να απομονώσει όσο μπορούσε το ηλεκτροφόρο καλώδιο από αυτό το ίδιο το νερό που θέρμαινε. Αυτό το πέτυχε μέσω της χαλαζιακής άμμου η οποία περιβάλλει το ηλεκτροφόρο σύρμα. Στο τέλος πρόσθεσε και ένα σωληνάκι χαλκού άκρως μονωμένο κι αυτό από το ηλεκτροφόρο σύρμα το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από το κέλυφος όλου αυτού του μηχανισμού που ονομάζουμε ηλεκτρική αντίσταση. Έτσι λειτουργούν διεθνώς οι θερμοσίφωνες, τα πλυντήρια, οι βραστήρες, οι καφετιέρες, οι ταχυθερμαντήρες, οι τσαγιέρες κοκ.
Στην περίπτωση του Λέβητα ιόντων έχουμε παντελώς άλλη αρχή λειτουργίας από τις «παραδοσιακές» που εξηγήσαμε παραπάνω:
Εδώ μιλάμε για άμεση θέρμανση του νερού μέσω ενός τρόπου που ως τώρα αποφευγόταν: φέραμε σε άμεση επαφή τον διάολο με το λιβάνι! την ηλεκτρική ενέργεια με το νερό! Να το πω λαϊκά: Δημιουργούμε με τη θέλησή μας στο νερό ηλεκτρικό σοκ! ΔΕΝ γνωρίζω τι θα συμβεί στο νερό μετά από άπειρα ηλεκτρικά σοκ που υφίσταται μιας και το κύκλωμα είναι κλειστό. ΔΕΝ γνωρίζω αν υπάρχει πρωτεύον και δευτερεύον κύκλωμα (θα έπρεπε ο κατασκευαστής να δημοσιεύσει πληθώρα σχεδίων και επεξηγήσεων γύρω από το προϊόν το οποίο κατασκευάζει). Πολύ θα ήθελα δε να εξετάσει το νερό μετά από 6μηνη λειτουργία όχι μόνο σε σωματίδια (μιλάει για φίλτρα) αλλά να το εξετάσει κι από πλευράς ύπαρξης τυχόν άλλων σωματιδίων που δεν είναι απλά σκουπιδάκια αλλά τα διαολεμένα ακτινοβολούν! Μήπως υπάρχουν κάποιες τέτοιες ακτινοβολίες επιβλαβείς ή αβλαβείς για τον άνθρωπο μιας και το νερό αυτό έχει υποστεί έναν αριθμό χιλιάδων ηλεκτροσόκ. Θα έπρπεπε να είχαν παρθεί μετρήσεις και να υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από τους κατασκευαστές προς τους καταναλωτές.
3. Το πιστέυω το COP! Κάτω από ειδικές συνθήκες όντως μπορεί να βγει 1,57. Και μη διαρρυγνύετε τα ιμάτιά σας ότι είναι αδύνατο να ξεπεράσει το 1. Είπαμε ότι δεν ανήκει η περίπτωση στα ωμικά φορτία. Ενδέχεται κατά την επαφή του νερού με το ηλεκτρικό ρεύμα (αυτό που αποκαλούν ιονισμό) να λαμβάνει χώρα μία άκρως μικρογραφία αυτού που γίνεται στα σύννεφα. Δηλαδή να έχουμε τοπική και άμεση ατμοποίηση του νερού που στη συνέχεια μέσω του πρώτου θερμοδυναμικού αξιώματος (dQ = dU + dA) αυτό να έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της εσωτερικής ενέργειας του ατμού οπότε συν το έργο που καταναλώθηκε μέσω της ηλεκτρικής ενέργειας Α να μας δίνει ένα άθροισμα Q του οποίου η τιμή να ανέρχεται με μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με τους «συμβατικούς» τρόπους θέρμανσης του νερού μέσω ηλεκτρικής ενέργειας. Ενδέχεται λοιπόν αν δώσω 100 kWh ηλεκτρική ενέργεια η αύξηση της εσωτερικής ενέργειας να είναι 57 kWh και στο τέλος να εισπράξω 157 kWh θερμική ενέργεια. Βλέπω ότι εδώ δεν υπάρχει παραδοξολογία. Μπορεί να συμβεί! Μπορεί το 57% να είναι υπερβολή και το σύνηθες να είναι μόνο 20%. Αυτό δεν το ξέρω!
4. Πληροφορίες Μηδέν! Ποτέ και κανένας στον κόσμο δεν τόλμησε να φτιάξει έναν οικιακό ή έστω επαγγελματικό ηλεκτρικό θερμαντήρα νερού που να μη φροντίσει να αποκόψει το νερό από την ηλεκτρική τάση τόσο καλά και τόσο ηλεκτρικά μονωμένα όπως ο διάολος θα απέκοβε το λιβάνι! Συνεπώς εδώ βγάζει κενή σελίδα ακόμα και η κύρια πηγή μου πληροφοριών κατά τα προηγούμενα 35 χρόνια των ενεργειακών αναζητήσεών μου που είναι η ASHRAE της οποίας είμαι και μέλος. Υπάρχει απόλυτο σκοτάδι! Και στη περίπτωση αυτή θα σύστηνα ψυχραιμία! Ούτε κραυγές, ούτε ειρωνίες παρά σκεπτικισμό και υπομονή. Θα πρότεινα και στους υποψήφιους αγοραστές του προϊόντος αυτού πριν το αγοράσουν να απαιτήσουν τεχνικά φυλλάδια που να αναλύεται όλη η αρχή λειτουργίας του. Να τα δώσουν σε γνωστούς τους μηχανολόγους μηχανικούς ή ηλεκτρολόγους μηχανικούς ή χημικούς μηχανικούς. Πάντως οπωσδήποτε να το δώσουν σε μηχανικούς που έχουν το θεωρητικό επίπεδο να αναλύσουν το πώς, το γιατί, το ναι, το δεν κοκ.

Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο! Ή πάμε για παγκόσμια πατέντα οπότε περιμένω το Fundamentals του 2013 να το αναλύει επιστημονικά ή πάμε για το γνωστό παιχνίδι με τα τραπουλόχαρτα και τους πύργους που φτιάχναμε, και πώς έπεφταν όλα μονομιάς όταν αφαιρούσαμε ένα και μόνο τραπουλόχαρτο!

Υ.Σ.
Από πλευράς κινδύνου ηλεκτροπληξίας δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα. Με τα σημερινά τεχνικά μέσα μπορείς αυτόν τον παράγοντα επικυνδυνότητας να τον εκμηδενίσεις. Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη συσκευή υποφέρει από κάτι τέτοιο.

Αγαπητέ φίλε Pirate,
Έκπλήξη - έκπληξη!!!!!!!!!!!!
Σε πληροφορώ με κάθε βεβαιώτητα και απτές αποδείξεις και παραδείγματα ότι, ΝΑΙΙΙΙΙ.. ο άνθρωπος εδώ και πολλά χρόνια έχει φέρει σε άμεση επαφή τον διάβολο με το λιβάνι (νερό και ρεύμα), με τους ταπεινούς για παράδειγμα ταχυθερμαντήρες συνεχούς ροής RECORD που φτιάχνονταν σε ένα εργαστήριο κάπου στα Εξάρχεια, με τους πιό σοβαρούς τριφασικούς κεντρικής χρήσεως 15 & 24 Κw της ΑEG(έχει αλλάξει μέθοδο τώρα), και εάν ψάξεις κατα Βραζιλία μεριά, είμαι σίγουρος ότι θά βρείς στο internet ψάχνοντας για instant water showers...
Σε όλους αυτούς, υπάρχει ένα μικρό κοινό μυστικό...ΓΥΜΝΗ ΧΡΩΜΟΝΙΚΕΛΙΝΗ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, χωρίς προστασία από πούδρα μαγνησίας και χαλκοσωλήνα.
Εχω κουραστεί να προσπαθώ να σας ανοίξω τά μάτια για τό τί ακριβώς είναι αυτό το σκατομαραφέτι που πουλιέται σαν νεα μαγική τεχνολογία.
Πάρτε το χαμπάρι...τίποτε νέο και μαγικό!!! Απλός ταχυθερμαντήρας ηλεκτροδίων. Γιαυτό και έξω έχει μόνο €200, γιατί δέν έχει κόστος κατασκευής πάνω από €45 και καμία τεχνολογία δέν εφαρμόζει!!!!!
Σας μιλάω μεσα από εμπειρία 26 ετών (από το 1985) πάνω σε κάθε είδους ταχυθερμαντήρα, σαν ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΈΑΣ & ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΞ΄ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ηλεκτρικών ταχυθερμαντήρων συνεχούς ροής.
Και επιτέλους, ξέρετε τί είναι το ιόn??? ένα άτομο με λιγότερα ηλεκτρόνια (αρνητικό ιόν) ή περισότερα (θετικό ίόν) στην εξωτερική του στιβάδα.
Αυτό όμως δέν το κάνει να παράγει θερμότητα αναθεμά με... τουλάχιστον όχι όταν πρόκειται για μιά απλή συσκευή ρεύματος και νεράκι με αντιψυκτικό και αντιδιαβρωτικό....γιατί αυτό είναι το περίφημο υγρό που πουλάνε τόσο ακριβά. Θα το καταλάβετε γιατί λένε ότι κάνει για κάθε είδους εγκατάσταση και φυσικά το ένοούνε γιατί προσπαθούνε να τα αρπάξουνε και από εκεί όσο δουλεύει ακόμαη η "μηχανή" τους.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..είμαι αποφασισμένος να ξεσκεπάσω αυτή τήν απάτη γιατί με έχει θυμώσει πολύ αυτή η κοροϊδία.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος ξέρει πού να απευθυνθώ, σε ποιά αρχή και με ποιον τρόπο, να με βοηθήσει να ξεκινήσω ΑΜΕΣΩΣ..
Αν κάποιος θέλει να έρθει σε άμεση επαφή για να ενημερωθεί πιό αναλυτικά για τους ηλεκτρικούς ταχυθερμαντήρες και το σκατομηχάνημα,
μπορεί να μου τηλεφωνήσει 6947521646 ΑΝΔΡΕΑΣ

CONSTANTINOS
08-12-2011, 21:38:09
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/)
Σχετικό θέμα: Ανακοίνωση για τις συσκευές μείωσης κατανάλωσης ρεύματος (http://www.efpolis.gr/el/ggk-deltia-typou/ggk-deltia-typou-2010/1183-dt-2010-09-24.html)

Κώστας.

Pirate
08-12-2011, 23:49:06
quote:ΓΥΜΝΗ ΧΡΩΜΟΝΙΚΕΛΙΝΗ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!
O nvel παραπάνω παρέθεσε ένα link και για να μη ψάχνεις αυτό (http://www.wipo.int/patentscope/search/docservicepdf_pct/id00000007706659?download) που προφανώς είναι κάτι παρόμοιο και έχει μεγάλη κατασκευαστική λεπτομέρεια. Δεν βάζουν γυμνή χρωμονικελίνη αλλά ατσάλινο ηλεκτρόδιο (πρακτικά το ίδιο μιας και η επαφή με το νερό είναι άμεση.).
Αν εξαιρέσουμε την επικυνδυνότητα, τον διάολο και το λιβάνι, και ασχοληθούμε με την αρχή λειτουργίας τότε η «πατέντα» δεν είναι τίποτα άλλο από απλοί ηλεκτρικοί λέβητες. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στην αγορά που δουλεύουν με τις κλασσικότατες αντιστάσεις και που απαιτούν απλό νεράκι, λειτουργούν δε ωμικά και όμορφα με βαθμό απόδοσης της τάξης του 95% και πλασσάρονται στην αγορά δίχως να αυτοπροτείνονται για το επόμενο Νόμπελ. Ονομάζονται απλώς «Ηλεκτρικοί λέβητες» δίχως να σέρνουν μέσα στην ονομασία τους τη «θερμοπυρηνική τήξη» και εν πάσει περιπτώσει σέβονται και το τεχνικοεπιστημονικό δυναμικό της χώρας που απευθύνονται. Είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά ο άλλος ξέρει ότι παίρνει πράγμα που διαχωρίζει επιμελώς τον «διάολο από το λιβάνι.»
Η μία περίπτωση είναι αυτή.

Η δεύτερη περίπτωση είναι να δεχθώ τον ιονισμό ήτοι την αφαίρεση ενός ηλεκτρονίου από ισάριθμα άτομα του διαλύματος αλλά αυτό σύμφωνα με τις μέχρι τώρα θεωρίες προσδίδει στο άτομο που απελευθερώνεται μεγάλη κινητική ενέργεια. Τα είπαμε και να μη τα ξαναλέμε! Αν γκουγκλάρετε για ιονισμό μιλάνε οι ακτινολόγοι, οι πυρηνικοί, οι μετεωρολόγοι για την ιονόσφαιρα που δέχεται έως και κοσμική ακτινοβολία.... Μήπως τον φορτώσαμε τον λεβητάκο εκτός από COP και με υψηλές θεωρίες που στην πράξη και όπου εφαρμόζονται πρέπει να ισχύουν αυστηρότατες προδιαγραφές ασφαλείας διότι κάνουν τζιζζ;

Το κάναμε σαν το γνωστό ανέκδοτο με τον ελληνοαμερικάνο, τον Καλαματιανό, το σφυρί και την αγγουριά. Θα τελειώσω με την φράση του Καλαματιανού: «Σταμάτα το σφυρί εσύ, να σταματήσω εγώ την αγγουριά».

Ν' αφήσουμε τα ιόντα κατά μέρος, και να μιλήσουμε για απλό και άκακο ηλεκτρικό λεβητάκι!
Θα έλεγα....

alsiou
09-12-2011, 10:43:16
Πολυ καλα κανουμε και τα αναλυουμαι , αλλα στον απλο ανθρωπο ( που δεν ειναι μηχανικος ή φυσικος ) και μας διαβαζει τον μπερδευουμε περισσοτερο . Αυτο που θα ελεγα εγω ειναι οτι ο λεβητας για να δουλεψει θελει καινουργια εγκατασταση-σωματα ωστε να μην υπαρχει σκουργια και μειωνεται η αποδοση του συστηματος-υγρου αρκετα ( να δουλευεισυνεχως και να μην ανεβαζει θερμοκρασια χωρου πανω απο 16 βαθμους κελσιου - υπαρχει παραδειγμα ), αλλα και καινουργια να φτιαξει μετα απο λιγους μηνες θα δημιουργηθει απο τα θερμαντικα σωματα τουλαχιστον !!!
Και αρχιζει ενα γαϊτανακι αλλαγης του υγρου που στοιχιζει !!!
Κατι που δεν το λεει κανενας απο τους πωλητες !!!

tsaf60
10-12-2011, 12:12:36
να μιλήσουμε για απλό και άκακο ηλεκτρικό λεβητάκι!</u>

Μα εδώ ακριβώς αγαπητέ μου είναι το θέμα... ότι ο απατεώνας που το διακινεί, δέν το διακινεί σάν ένα "απλό και άκακο ηλεκτρικό λεβητάκι",
αλλά σάν τήν προτοπόρα τεχνολογικά συσκευή που ιονίζει (χα, χα) και με βαθμό απόδοσης που θα σώσει τόν κόσμο!!!!!!!!!
Και κάνει τρελά λεφτά σε βάρος ανυποψίαστων συμπολιτών μας που δικαίως ψάχνουν μία οφέλιμη λύση στο πρόβλημα της θέρμανσης.
Όσο για τό υγρό,που δέν είναι τίποτε άλλο από παραφλού με αντισκωριακό, σήμερα που το σκεφτόμουνα, εχει καί ένα άλλο καθαρά πρακτικό σκοπό. Αποφυγή γαλβανικών ηλεκτρολήσεων, ώστε να είναι πάντα καθαρό το κύκλωμα και νά μήν μπουκώσει τό μάραφέτι του απο τα υπολείματα τού δικτύου.

alto
12-12-2011, 02:44:55
ΔΕΝ γνωρίζω τι θα συμβεί στο νερό μετά από άπειρα ηλεκτρικά σοκ που υφίσταται μιας και το κύκλωμα είναι κλειστό. ΔΕΝ γνωρίζω αν υπάρχει πρωτεύον και δευτερεύον κύκλωμα (θα έπρεπε ο κατασκευαστής να δημοσιεύσει πληθώρα σχεδίων και επεξηγήσεων γύρω από το προϊόν το οποίο κατασκευάζει). Πολύ θα ήθελα δε να εξετάσει το νερό μετά από 6μηνη λειτουργία όχι μόνο σε σωματίδια (μιλάει για φίλτρα) αλλά να το εξετάσει κι από πλευράς ύπαρξης τυχόν άλλων σωματιδίων που δεν είναι απλά σκουπιδάκια αλλά τα διαολεμένα ακτινοβολούν! Μήπως υπάρχουν κάποιες τέτοιες ακτινοβολίες επιβλαβείς ή αβλαβείς για τον άνθρωπο μιας και το νερό αυτό έχει υποστεί έναν αριθμό χιλιάδων ηλεκτροσόκ. Θα έπρπεπε να είχαν παρθεί μετρήσεις και να υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από τους κατασκευαστές προς τους καταναλωτές.

υπαρχει περιπτωση αυτο το μαυροζουμι να ειναι επικυνδινο;

stom
12-12-2011, 15:00:20
Θα το πιεις?

Burn baby, burn

alto
12-12-2011, 17:20:48
επικυνδινο δεν ειναι μονο οτι πινεται

stom
12-12-2011, 21:51:06
Γενικως ναι, ειδικως ομως προφανως και οχι

Burn baby, burn

aki999
17-12-2011, 01:49:36

Ε! Και που το διάβασα;
Καθόλου δεν μας βοηθάει φίλε μου! Όπως είδες πρόκειται για μια τεχνική περιγραφή που την υπογράφει κάποιο γραφείο τυποποιήσεων. Οι καταθέτες της πατέντας είναι ΡωσσοΒούλγαροι και ασχολείται σε όλο το εξασέλιδο ενδελεχώς καθαρά με τον κατασκευαστικό τομέα του προϊόντος. Μας λέει αναλυτικά πόσα τετραγ. χιλιοστά είναι η διατομή των ηλεκτροδίων, μας λέει πόσο πρέπει να απέχουν αυτά μεταξύ τους, μας λέει για τα ηλεκτρομονωτικά προβλήματα που υπάρχουν αλλά γίνονται προσπάθειες να επιλυθούν, μας λέει και την επιτευχθείσα θερμοκρασία του νερού, μας λέει και το ρεύμα που διαρρέει τότε τους αγωγούς (έλα!), μας λέει και την παροχή του νερού σε L/min (άιντε και τον πιάσαμε τον λαγό!), αλλά μας αφήνει μπουκάλα! Μας ξενερώνει! Ξέρεις τι δεν μας λέει; Δεν μας λέει την θερμοκρασία επιστροφής του νερού. Άρα δεν γνωρίζω την ενεργειακή απόθεση της συσκευής, άρα ...κουκουνάρα!
Δεν ξέρουμε ούτε την αρχή λειτουργίας ούτε καν τον παραδοσιακό (έστω) βαθμό απόδοσης αυτής ρε αδελφέ. Το παρόν πρότυπο δεν μας βοηθάει στη συγκεκριμένη συζήτηση. Άλλωστε αυτά αντιμετωπίζει κανείς με τα διάφορα πρότυπα δεξιά κι αριστερά!

Για να μπορέσουμε να αποκρούσουμε την καμπάνια τους για COP=1,57 πρέπει να πάρουμε μία συσκευή και να την εγκαταστήσουμε σε δικά μας σώματα. Τι να κάνουμε που δεν μπορούμε να μετατρέψουμε το forum σε Lab λόγω έλλειψης χρημάτων ειδάλλως θα σου 'λεγα πόσα απίδια θα 'χει ο σάκκος! Και μιλάω για πάμπολλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά και διαλαλούν ότι ...«αναποδογυρίζουν τον πλανήτη!»

1. Δεν αναφέρεται σε βαθμό απόδοσης γιατί οι άνθρωποι που αξιολογούν αιτήσεις για την χορήγηση διπλώματος ευρεσιτεχνίας ξέρουν την δουλειά τους και θα γελούσε και η παρδαλή κατσίκα αν τολμούσαν να γράψουν κάτι τέτοιο.
2. Στην αίτηση τους αναφέρει ο εφευρέτης ότι βελτιώνει προηγούμενες συσκευές ηλεκτροδίου για την θέρμανση υγρού στον τομέα τις ασφάλειας και μόνο με κάποιες τεχνικές τροποποιήσεις. Αν μπορούσε να ανεβάσει τον βαθμό απόδοσης ασφαλώς θα αναφερόταν και σε αυτό. ΑΡΑ ο βαθμός απόδοσης παραμένει ίδιος με τις προηγούμενες εφευρέσεις (όχι ότι υπήρχε ποτέ αμφιβολία για αυτό )
3. Και εδώ κρατηθείτε: στην γραπτή αναφορά (εδω (http://www.wipo.int/patentscope/search/docservicepdf_pct/id00000009792209)) τις αρχής αρμόδια για τη διεθνή έρευνα, αναφέρεται σε μια ευρεσιτεχνία από Αμερική του 1952 και μια τις STIEBEL ELTRON από το 1974. Για τόσο καινούρια τεχνολογία μιλάμε.
4. Και στην ιδία αναφορά γράφει ότι: οι αξιώσεις 1-3 ΔΕΝ είναι καινούριες και οι αξιώσεις 1-9 δηλαδή ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ αποτελεί εφευρετικό βήμα.
5. Επισης εδώ (https://register.epo.org/espacenet/application?number=EP08786286&tab=main): Η Αίτηση για χορήγηση διπλώματος ευρεσιτεχνίας πρόκειται να αποσυρθεί διότι ο αιτούντος δεν έχει πληρώσει τα τέλη , χαχαχαχ

Θέλουμε και άλλα να γελάσουμε ?

orestis-78
25-01-2012, 13:49:31
Ορίστε και η επίσημη απάντηση του εισαγωγέα ... πάντα σε άπταιστα Ελληνικά , αυστηρά τεχνικούς και επιστημονικούς ορούς (μονό για καλούς γνωστές της μηχανολογίας) και αδιάσειστες αποδείξεις !!!

"Πρόσφατα , εμείς ( UNITED CONSULTING – αποκλειστικός διανομέας της παραγωγικής εταιρείας STAFOR, στην Ελλάδα, Ρουμανία, Βουλγαρία και Κύπρος ) δημοσιεύσαμε στην ιστοσελίδα μας, www.ionheater.info, την πληροφορία σχετικά με την απόδοση του πιο οικονομικού συστήματος θέρμανσης του σπιτιού στην Ελλάδα- Συστήματα θέρμανσης ιόντων STAFOR Ion Heater. Το επίσημο αποτέλεσμα για τον συντελεστή απόδοσης COP του συστήματος θέρμανσης ιόντων STAFOR Ion Heater είναι 157%. Τον τελευταίο καιρό, αυτό προκάλεσε πολλές συζητήσεις ; μερικοί δύσπιστοι άνθρωποι, χωρίς βαθιές επιστημονικές γνώσεις και αντιλήψεις, αμφισβητούν το επίσημο αποτέλεσμα και έτσι θα θέλαμε να διευκρινίσουμε ορισμένες πληροφορίες σχετικά με αυτό.

Πρώτα απ΄όλα, ας δώσουμε ένα παράδειγμα- κανείς δεν εκπλήσσεται για τη διαφορά COP (το οποίο ανέρχεται σε αρκετές δέκατες), μεταξύ λαμπτήρων πυράκτωσης και φώς- φωτοεκπέμπουσες δίοδοι (LED). Όλοι δέχονται ότι, με απλά λογια, οι φωτοεκπέμπουσες δίοδοι ( LED) “καταναλώνουν” 3W ηλεκτρική ενέργεια και “δίνουν” 40 W ή ακόμη περισσότερο. Γιατί εκπλήσσονται από τον συντελεστή απόδοσης COP 1,57?

Η εξήγηση του συντελεστή απόδησης COP 1,57 (“καταναλώνει” 1 KW ηλεκτρική ενέργεια και «δίνει έξω» 1,57 KW θερμική ενέργεια) είναι απολύτως δυνατό και σύμφωνα με όλους τους νόμους της φυσικής.

Σε σταθερούς αγωγούς, μόνο τα μισά (στατιστικά) από τα ελεύθερα ηλεκτρόνια αντιδρούν στην εφαρμοζόμενη τάση. Οστόσο , η αγωγή στην υγρή κατάσταση, σε ένα συγκεκριμένο, ειδικά σχεδιασμένο θάλαμο ιονισμού, είναι δυνατό να επιτευχθεί να ανταποκριθούν σχεδόν όλα τα ελεύθερα ηλεκτρόνια στην εφαρμοζόμενη τάση. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά, ο συντελεστής απόδοσης COP μπορεί να επιτευχθεί ακόμα και 2,00! "

orestis-78
25-01-2012, 13:57:04
Εδώ εκτός από παγκόσμια πατέντα έχουμε και νέο ορισμό του COP.

COP=(ηλεκτρόνια που "ανταποκρίνονται")/(συνολικά ηλεκτρόνια) Χ 2

Το Χ2 το βάζω στον τύπο γιατί όταν "ανταποκρίνονται" τα μισά ηλεκτρόνια τότε COP=1 , ενώ όταν τα ηλεκτρόνια ενθουσιαστούν από την συσκευή και "ανταποκριθούν" όλα μαζικά τότε το COP=2.

COP μεγαλύτερο του 2 δεν μπορεί να επιτευχθεί σύμφωνα με τον επιστήμονα γιατί τότε θα έπρεπε να ανταποκριθούν και αλλά ηλεκτρόνια εξωτερικά .....

Τσάμπα το πτυχίο .... τσάμπα και τα μεταπτυχιακά που έκανα..... εδώ είναι η επιστήμη !!!
Μα ούτε ένας καθηγητής να μην μου είχε μιλήσει για την "ανταπόκριση" τον ηλεκτρονίων ???

nyannaco
25-01-2012, 14:07:05
Η ανταπόκριση των ηλεκτρονίων επιτυγχάνεται με παλινδρομική διεπίπεδη πόλωση του διαυλωνίου.
Αν κι αυτό αποτύχει, τους τάζεις διορισμό στο Δημόσιο :D

Νίκος

orestis-78
25-01-2012, 14:22:59
Επιτέλους και η πρώτη επίσημη απάντηση:

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ*ΣΥΛΛΟΓΟΣ*ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ*ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ*
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ*ΔΥΤ.*ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/sillogoi-paratakseis/levites_ionton_panellinios_sullogos_mixanologon_il ektrologon_parartima_ditikis_makedonias_7_12_2011. pdf

stom
25-01-2012, 14:36:15
Και αμα τα ηλεκτρονια ακολουθησουν την προσφιλη κατα μονας διεγερση???
Μηπως τοτε επερχεται θερμανσις δια της παλινδρομησεως?

:D:D

Burn baby, burn

dipoli
25-01-2012, 14:38:58
Τότε εκπέμπουν ένα φωτόνιο και μετατρέπονται σε τζερκόνια.

I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

CONSTANTINOS
25-01-2012, 14:48:05
Πάντως αν στην εξίσωση βάλουμε το μποζόνιο βγαίνει cop ακριβώς 1,572314.

Κώστας.

mechatron
25-01-2012, 16:11:15
Orestis-78,

Μα καλά, κανείς δεν σου μίλησε για τα ηλεκτρόνια δημοσιογράφους, τους λεγόμενους και "ανταποκριτές"??
Υπάρχουν ιδιαίτερα ριψοκίνδυνα ηλεκτρόνια που λαμβάνουν μέρος σε αποστολές, είναι οι λεγόμενοι "πολεμικοί ανταποκριτές"..Συνήθως τα εντοπίζεις σε μέσα σε κυκλώματα θέρμανσης ιόντων στην Λιβύη, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν. Ταξιδεύουν μέσα στο νερό συνήθως ινκόγνιτο, φοράνε γυαλί ηλίου και τα καταλαβαίνεις αυτά τα ηλεκτρόνια επειδή κουβαλάνε πάνω τους φωτογραφική μηχανή στον λαιμό..

Συνήθως βγάζουν φωτογραφίες από άλλα ηλεκτρόνια που έχουν υποστεί τραυματισμούς σε "ηλεκτρομαγνητικά πεδία" μάχης.
Είναι ηλεκτρόνια που ζουν στα άκρα, τους αρέσουν τα ταξίδια (ειδικά στον Βόρειο και Νότιο "πόλο") και είναι καλοί στα μαθηματικά (ειδικά στο "συν και πλην")..
Τους αρέσει η μουσική, εκτός από το τραγούδι "Αγάπη από Ναύλον"..(επειδή είναι μονωτικό υλικό)..
Η κυκλοθυμικότητα τους μετριέται σε Hz..

Ε και στην τελική τι θέλετε ποια εσείς οι δύσπιστοι για πειστείτε??
Ώχουυυυ...

Pirate
25-01-2012, 22:14:05
Εντάξει. Πέρα από την πλάκα μπορούμε να πούμε μερικά σοβαρά πράγματα.

1. Εμείς σαν forum μάλλον πολλά είπαμε και εφιστούμε την άκρα προσοχή του κόσμου όσον αφορά όχι αυτό καθεαυτό το προϊόν αλλά την απόδοση αυτού και την οποία οι εισαγωγείς του επαγγέλονται.
2. Εμείς σαν forum μπορούμε να μη πειθόμαστε κατόπιν των τελευταίων δημοσιεύσεων του εισαγωγέα όχι γιατί κανείς μας δεν έχει διδαχθεί αυτές τις νέες θεωρίες περί COP που γράφτηκαν (ας δεχθούμε ρε αδελφέ ότι είναι μία νεότατη τεχνολογία που δεν έχει ακόμη προλάβει να δημοσιευθεί ούτε καν στο διαδίκτυο), αλλά έχουμε επιχειρήματα να μη πειθόμαστε. Ο λόγος που δεν πειθόμαστε είναι η παρακάτω λογική πρόταση:
Κανένας μα κανένας εφευρέτης ενός επαναστατικού μηχανισμού που δεν αντλεί θερμότητα από οπουδήποτε αλλού παρά την παράγει αυθωρεί και παραχρήμα μέσω ηλεκτρικής ενέργειας και κατάφερε να αποδίδει ακόμη και το διπλάσιο απ' όσο καταναλώνει, δεν θα έβγαινε να πείσει τους μηχανικούς της χώρας χρησιμοποιώντας το εντελώς διάτρητο επιχείρημα των ηλεκτρονικών λαμπτήρων!
Δεν θέλω να επεκταθώ σ' αυτούς. Τα επόμενα χρόνια θα ξέρουμε πολλά. Για τώρα, ας προσέξουν λίγο οι αγοραστές γκουγκλάροντας όχι τα θέματα υγείας ούτε το «ροκάνισμα» της άεργης ισχύος, αλλά ας προσέξουν κάτι εύκολο: τα lumen του λαμπτήρα. Η σύγκριση των ισοδυνάμων Watt για μένα είναι αποτυχία. Στο τέλος ας βάλουν μία λάμπα πυρακτώσεως και μία «ισοδύναμη» ηλεκτρονική κι ας παρατηρήσουν έχουν όντως το ίδιο φως;

Αν είναι δυνατόν να ήμουν σε ινστιτούτο υπεύθυνος, να έβγαινε μία επαναστατική μηχανή και να υπέγραφα να ευθυγραμισθώ με την λογική των ηλεκτρονικών λαμπτήρων!! Που αποδίδουν 100 Watt και καταναλώνουν 18 Watt και από φως οι παλιοί απέδιδαν ???? και οι τωρινοί αποδίδουν ???

3. Αν ήμουν αντιπρόσωπος και εισήγαγα μία όντως επαναστατική μηχανή θα την παρέδιδα αμέσως στο ΕΜΠ ή στον Δημόκριτο και θα ζητούσα να μου δώσουν μία βεβαίωση για το τι ακριβώς μπορεί να πετύχει η μηχανή αυτή. Δεν θα εξύβριζα τον επιστημονικό κόσμο της χώρας ότι είναι «δύσπιστοι άνθρωποι, χωρίς βαθιές επιστημονικές γνώσεις και αντιλήψεις,...». Το δε πιστοποιητικό που μπορεί να κατείχα από ένα ξένο ινστιτούτο δεν θα το παρείχα μέσω μιας φωτογραφίας που στην σελίδα του COP δεν διακρίνεται τίποτα αλλά θα το έδινα σε μορφή pdf ώστε ο μηχανικός πέρα από το μπλα-μπλα να έχει κάτι πιο σοβαρό στα χέρια του να διαβάσει.

4. Κάποιος δημοσίευσε παραπάνω και την επίσημη ανακοίνωση του ΤΕΕ Κοζάνης.

Οπότε ύστερα απ' όλα αυτά εξακολουθούμε να είμαστε ακόμα (πιο) δύσπιστοι!

Υ.Σ.
Και ένα link για το «ροκάνισμα» της άεργης ισχύος... εδώ (http://greenled.pblogs.gr/2010/12/meleth-sto-ergasthrio-fwtotehnias-toy-ethnikoy-metsobioy-polyteh.html).

orestis-78
26-01-2012, 14:08:21
Φίλε Πειρατή νομίζω ότι μερικά πράγματα δεν αξίζει να μπαίνεις καν στη διαδικασία να τα δεις σοβαρά.
Η συγκεκριμένη περίπτωση ειδικά μόνο ως ανέκδοτο θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί, αν δεν παιζόταν ένα τεράστιο κερδοσκοπικό παιχνίδι στις πλάτες απελπισμένων ανθρώπων.
Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μπαίνουμε εμείς στην διαδικασία να ερευνούμε αν λέει την αλήθεια, οφείλει αυτός να φέρνει αδιάσειστα επιστημονικά στοιχεία για όσα ισχυρίζεται.
Άλλος λέει ότι με το σκορδοζούμι του θεραπεύει τον καρκίνο , τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή? Να πεινούμε το σκορδοζουμι επί 10 χρόνια και αν πεθάνουμε να τον πούμε απατεώνα τότε ….
Η κατάσταση έχει φύγει από κάθε έλεγχο νομίζω. Ο καθένας βγαίνει και ισχυρίζεται ότι θέλει χωρίς καμία συνέπεια.

Δείτε και αυτό το ωραίο link : http://www.4thermalheat.com/
Εδώ ο κύριος πουλάει « ιαματικά θερμαντικά πάνελ » ……
Στις ιαματικές ιδιότητες των πάνελ αναφέρει : « Η υπέρυθρη ακτινοβολία έχει την ιδιότητα να εισχωρεί στο σώμα μας. Αυτό βοηθά το σώμα μας να έχει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος, και καλύτερη εφίδρωση με αποτέλεσμα ο οργανισμός μας να αποβάλλει περισσότερες τοξίνες.
Μειώνει σημαντικά τους μυικούς πόνους και βοηθά όσους πάσχουν από ρευματισμούς καθώς μειώνει την υγρασία στο χώρο.
Επίσης βοηθά όσους έχουν πρόβλημα με αλλεργίες επειδή πρώτα θερμαίνονται τα σώματα και τα αντικείμενα και στη συνέχεια ο αέρας πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει λιγότερη κυκλοφορία αέρα και σκόνης.
Μειώνει επίσης τη χοληστερόλη και το σωματικό λίπος. Επιταχύνει την ανανέωση των κυττάρων και συμβάλλει στην ταχύτερη ανάρρωση καθώς ενδυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα.»
Εγώ δηλαδή τι πρέπει να κάνω αν είμαι καλόπιστος και ανοιχτόμυαλος ?
Να σκάσω 3.500ευρω, και να αρχίσω να κάθομαι μπροστά από τα πάνελ ….
Μετά να αρχίσω να ζυγίζομαι και να κάνω εξετάσεις αίματος και ούρων ανά 10 μέρες για να δω αν αδυνάτισα, αν έφυγαν οι τοξίνες και αν έπεσε η χοληστερίνη …. Και αν δεν δω καμία μεταβολή σε πόσο χρόνο μπορώ να ισχυριστώ ότι είναι απάτη ? Μπορεί να μου πει ότι μετά τα 10 χρόνια θα δω αποτέλεσμα ….. να περιμένω 10 χρόνια πριν τον πω απατεώνα ?
Αν δεν ήταν απατεώνας δεν θα όφειλε να φέρει μετρήσεις και αποδείξεις για όσα λέει ….
Άντε σταματώ εδώ γιατί μου ανέβηκε πάλι το αίμα στο κεφάλι και δεν έχω και ιαματικό πάνελ να μου ρίξει την πίεση ….

Pirate
27-01-2012, 09:24:41
Για την υπέρυθρη ακτινοβολία έχουμε μιλήσει αρκετά μέσα στο παρόν forum.
Εδώ χρειάζεται και κάπως προωθημένη σκέψη από τον υποψήφιο αγοραστή.
Και η σάουνα γυμνάζει και σφίγγει τους μυς αλλά αυτό τι σημαίνει; Ότι μπορεί ο άνθρωπος να ζήσει στο σπίτι του σε συνθήκες σάουνας;
Και η υπέρυθρη ακτινοβολία κάτω από έλεγχο και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα είναι όντως ευπρόσδεκτη από το ανθρώπινο σώμα. Από ένα σημείο και μετά όμως δεν είναι καθόλου ευπρόσδεκτη.
Σε όλα αυτά τα συστήματα που γυμνάζουν το ανθρώπινο σώμα και βοηθούν στην καλύτερη αιμάτωση των οργάνων του, η διαχωριστική γραμμή μεταξύ άνεσης και δυσαρέσκειας είναι πάρα πολύ λεπτή.
Τα συστήματα αυτά εγκαθίστανται μέσα στο γυμναστήριο και σε ειδικούς χώρους του σπιτιού και δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τα κλασσικά συστήματα κεντρικής θέρμανσης. Και τονίζω το επίθετο «κεντρικής» διότι τον τελευταίο καιρό βλέπω ότι υπάρχει ροπή να επιστρέψει ο κόσμος σε παλαιότερες μεθόδους θερμικής άνεσης λιγότερο αποτελεσματικές.

orestis-78
27-01-2012, 18:08:18
Αντιγράφω από το site: http://www.gks.gr/faq.php
"Στο εσωτερικό του λέβητα υπάρχει ο θάλαμος ιονισμού ο οποίος αποτελείται από ηλεκτρόδια. Τα ηλεκτρόδια θερμαίνουν το ψυκτικό υγρό με πολύ υψηλή ταχύτητα (300 km/s) με αποτέλεσμα να έχουμε άμεση άνοδο της θερμοκρασίας"

Δηλαδή και εδώ πρέπει να αντιμετωπίσω με σοβαρότητα την ταχύτητα θέρμανσης του λέβητα αυτού ???

mechatron
27-01-2012, 18:16:45
Ρε παιδιά, τι τραγικότητες είναι αυτές? Τι χαζομάρες είναι αυτές? Με πιάνουν τα νεύρα μου όταν φαντάζομαι το χαμόγελο του πωλητή, την ώρα που "κλειδώνει" την πώληση με τον φουκαρά, που σκάζοντας ένα χιλιάρικο προσδοκάει οικονομία. Είναι δυνατόν? Τι φωτορυθμικούς κβαντολέβητες και αναζωογονητικά καλοριφέρ?

Pirate
02-02-2012, 09:48:32
quote:Δηλαδή και εδώ πρέπει να αντιμετωπίσω με σοβαρότητα την ταχύτητα θέρμανσης του λέβητα αυτού ???
Εδώ υπολείπεται! Εδώ έχει μειονέκτημα αλλά μπράβο τους που το δηλώνουν ευθέως!
Τι είναι 300 Km/sec προς την ταχύτητα του φωτός που είναι 300.000 Km/sec;
Είναι μόλις το 1 χιλιοστό αυτής! Α δεν μας κάνει! Θα το δούμε σοβαρά αν καταφέρουν και την πλησιάσουν. Επιτρέπεται δηλαδή να ανάβω έναν φακό κι η δέσμη του φωτός να έχει πάει στην άλλη άκρη του υδροθάλαμου ενώ τα ιόντα να βρίσκονται χίλιες φορές πιο πίσω; Απαράδεκτη κατάσταση!
Προτιμώ το πετρέλαιο! Ρώτησα ένα φίλο χημικό που έχω ποια είναι η ταχύτητα θέρμανσης του νερού με το πετρέλαιο και περιμένω να μου πει. Καθυστερούμε λίγο γιατί δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ακόμα σε ποιον άξονα θα την ψάξουμε. Στον Χ, στον Υ ή στον Ζ;

:D:D:D

Υ.Σ.
Φίλε orestis μ' αρέσει που τσιμπάς κι ότι διαβάζεις θες να στο επεξηγούν κιόλας. Μάθε να διακρίνεις αν αυτό που διαβάζεις έχει κάποια έστω και στοιχειώδη σοβαρότητα διότι τελευταία στο διαδίκτυο μάλλον επικρατεί το σκουπίδι παρά το σοβαρό άρθρο. Άλλωστε εμείς οι παλιοί εποχής του DOS το περιμέναμε ότι τελικά το διαδίκτυο θα καταντήσει κάποια μέρα από κυβερνοχώρο σε «σκουπιδοχώρο». Ο καθένας μπορεί να γράψει ο,τιδήποτε θελήσει. Αυτοί πλέον που πρέπει να εκπαιδευθούν ώστε να καταλαβαίνουν το έγκυρο από το ψευδεπίγραφο είναι οι χρήστες του και να ενεργούν απλά: άμεσο κλικ στο Χ του παραθύρου ή κλικ στο &lt;-- αν γκουγκλάρουν.

orestis-78
07-02-2012, 03:26:51
Υ.Σ.
Φίλε orestis μ' αρέσει που τσιμπάς κι ότι διαβάζεις θες να στο επεξηγούν κιόλας. Μάθε να διακρίνεις αν αυτό που διαβάζεις έχει κάποια έστω και στοιχειώδη σοβαρότητα διότι τελευταία στο διαδίκτυο μάλλον επικρατεί το σκουπίδι παρά το σοβαρό άρθρο.

Φίλε Πειρατή, δεν έχεις πιάσει καθόλου το πνεύμα των μηνυμάτων μου, δεν έχω τσιμπήσει σε τίποτα, απλά ειρωνεύομαι την γέλια αυτή υπόθεση των ιοντολεβητων ή όπως αλλιώς τούς ονομάζει ο κάθε αγύρτης.

Στην πραγματικότητα βγαίνω από τα ρούχα μου με την τραγική κατάσταση στην χώρα μας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να καροιδευει και να κερδοσκοπεί σε βάρος συμπολιτών του εκμεταλλευόμενος την δύσκολη οικονομική τούς κατάσταση.
Και ξέρεις κάτι ... δεν με ενοχλεί που δεν ντρέπονται να γραφούν και να λένε όλα αυτά τα ψέμματα, έτσι κι αλλιώς η ντροπή έλειπε, λείπει και θα λείπει από τούς ξεδιάντροπους καιροσκόπους. Αυτό που με εξοργίζει είναι το ότι δεν φοβούνται ... γιατί δεν υπάρχει κανείς που να τούς εμποδίσει να συνεχίσουν να εξαπατούν τον κόσμο. Δεν υπάρχει κράτος, νομοί, δικαιοσύνη, αλλά ούτε και υπεύθυνος τεχνικός κόσμος να προστατέψει τούς πολίτες... ΚΡΙΜΑ !!!

και παραθέτω άλλο ένα πολύ αξιόλογο site μας υπόσχεσαι εξοικονόμηση ενέργειας 95%!!!

http://agmrecruit.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=31607

Κόστος Θέρμανσης ανά ώρα:
Πετρέλαιο = 2,76€ - 4,60€
Λέβητας ιόντων= 0,153€-0,23€

Pirate
07-02-2012, 09:22:11
quote:Φίλε Πειρατή, δεν έχεις πιάσει καθόλου το πνεύμα των μηνυμάτων μου
Το έχω πιάσει το πνεύμα των μηνυμάτων σου αλλά δεν χρειάζεται να περάσουν όλοι αυτοί που τάζουν «λαγούς με πετραχήλια» μέσα κι απ' αυτό το forum σαν links. Ο καθένας από αυτούς αυτό ακριβώς θέλει. Να παρεισδύσουν τα links του παντού. Δεν δίνει δυάρα τσακιστή αν τα κείμενα είναι αρνητικά για τα συγκεκριμένα links. Το οιοδήποτε κείμενο εκφράζει μία άποψη, το προϊόν όμως υπάρχει και περιμένει τον ευκολόπιστο αγοραστή και το link είναι όπως και να το κάνουμε μία διαφημιστική ταμπέλα.
Δεν ξέρω αν με πιάνεις....

quote:Δεν υπάρχει κράτος, νομοί, δικαιοσύνη, αλλά ούτε και υπεύθυνος τεχνικός κόσμος να προστατέψει τούς πολίτες...
Ναι! Ναι! Δεν υπάρχουν! ΔΕΝ υπάρχουν όμως ούτε και ...ΠΟΛΙΤΕΣ![}:)] Με τις ευλογίες των πολιτών της έφθασε η Ελλάδα εδώ που έφθασε! Τι διάολο! Δεν μας εγκαθιδρύθηκε καμιά στυγνή δικτατορία τα περασμένα χρόνια ώστε να μας φθάσει εδώ άθελά μας!

orestis-78
17-02-2012, 00:39:10
Δεν έχεις άδικο σε όσα λες. Από την άλλη όμως έστω και έτσι μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για τα προϊόντα-απατές που κυκλοφορούν.
Ίσως να έπρεπε να γίνει ένα ξεχωριστώ post οπού να βάζουμε ότι "θαυματουργό" προϊόν κυκλοφορεί στην αγορά.

Για παράδειγμα βρήκα ένα θαυματουργό Buffer που ζεσταίνει δωρεάν, και δεν μπορώ να αντισταθώ να μην το μοιραστώ με κάποιον !!!χαχαχαχ
Αντιγράφω από site εταιρίας στην Θεσσαλονίκη
"ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ για αρκετές ώρες !!!
• ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ 800 ΛΙΤΡΑ ΜΠΑΦΕΡ 800L
• Πάχος μόνωσης 100 mm
• ΤΟ BUFFER ΜΠΑΦΕΡ μπορείτε να το συνδέσετε με τον λέβητα και να πετύχετε μείωση του καυσίμου έως και 50%.
• Το δοχείου αδρανείας BAFFER αποθηκεύει το ζεστό νερό όταν αυτό παράγεται από την λειτουργία του λέβητα και μας το παρέχει αργότερα για την λειτουργία των θερμαντικών σωμάτων όταν παύει να λειτουργεί ο λέβητας δηλαδή ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ για αρκετές ώρες !!!
• Τα δοχεία αδρανείας μπορούν να συνδεθούν με πολλούς τύπους πηγών θερμότητας ξυλολέβητες, λέβητες πετρελαίου ή αερίου, λέβητες pellet πέλλετ, ηλεκτρικοί λέβητες ιόντων, ενεργειακά τζάκια, αντλίες θερμότητας ηλιακοί συλλέκτες."

Dimitris75
17-02-2012, 09:27:49
quote:Originally posted by orestis-78

Δεν έχεις άδικο σε όσα λες. Από την άλλη όμως έστω και έτσι μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για τα προϊόντα-απατές που κυκλοφορούν.
Ίσως να έπρεπε να γίνει ένα ξεχωριστώ post οπού να βάζουμε ότι "θαυματουργό" προϊόν κυκλοφορεί στην αγορά.

Για παράδειγμα βρήκα ένα θαυματουργό Buffer που ζεσταίνει δωρεάν, και δεν μπορώ να αντισταθώ να μην το μοιραστώ με κάποιον !!!χαχαχαχ
Αντιγράφω από site εταιρίας στην Θεσσαλονίκη
"ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ για αρκετές ώρες !!!
• ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ 800 ΛΙΤΡΑ ΜΠΑΦΕΡ 800L
• Πάχος μόνωσης 100 mm
• ΤΟ BUFFER ΜΠΑΦΕΡ μπορείτε να το συνδέσετε με τον λέβητα και να πετύχετε μείωση του καυσίμου έως και 50%.
• Το δοχείου αδρανείας BAFFER αποθηκεύει το ζεστό νερό όταν αυτό παράγεται από την λειτουργία του λέβητα και μας το παρέχει αργότερα για την λειτουργία των θερμαντικών σωμάτων όταν παύει να λειτουργεί ο λέβητας δηλαδή ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ για αρκετές ώρες !!!
• Τα δοχεία αδρανείας μπορούν να συνδεθούν με πολλούς τύπους πηγών θερμότητας ξυλολέβητες, λέβητες πετρελαίου ή αερίου, λέβητες pellet πέλλετ, ηλεκτρικοί λέβητες ιόντων, ενεργειακά τζάκια, αντλίες θερμότητας ηλιακοί συλλέκτες."

Τι ζωα θεε μου!!!! Σκεψου να τον ενημερωσεις τον παραπανω αγιογδυτη για συμπηκνωσεις και αντισταθμισεις.

__________________________________________________ _____________________________
"Κανείς Δέν Είναι Άσφαλτος"
Α.Δημητρίου - Αοιδός

tsaf60
13-03-2012, 20:57:20
Λεβέντες μου, εδω και καιρό σας έγραφα ότι ο περίφημος λέβητας "ιόντων¨"
δέν είναι τίποτε άλλο από έναν απλό ηλεκτρικό λέβητα, με τεχνολογία ηλεκτροδίων (διαβάστε τα προηγούμενα).
Σας είχα πρήξει λιγάκι με τήν εμμονή μου, αλλά τώρα επιτέλους δικαιώνομαι.
Ρίξτε ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ στην ιστοσελίδα που σας επικολλώ και όλες σας οι απορίες θα διαλυθούν. http://www.galaneuro.ru/galan21_1.htm
οι άνθρωποι πέρα από κάθε ΛΕΚΤΙΚΗ ΦΙΟΡΙΤΟΥΡΑ, το ονομάζουν καθαρά:
Heating system electrode boilers "Galan".
ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.Ολα ονομάζονται Electrode heating boilers.

nyannaco
25-09-2012, 11:28:52
Ας διαβάσουμε να ξεστραβωθούμε, συνάδελφοι δεινόσαυροι, η τεχνολογία (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164397&catid=3) μας έχει ξεπεράσει!
Ποιά ιόντα, ηλεκτροδιέγερση! Ζεσταίνει ένα δωμάτιο με 0.3KW, και είναι το μόνο σύστημα θέρμανσης στον κόσμο με "λειτουργικό πρόγραμμα", ελεγχόμενο δηλαδή μέσω software!

Α, και μην ακούσω τίποτα υπονοούμενα για το όνομα του εφευρέτη, έτσι;

Νίκος

dipoli
25-09-2012, 13:18:41
Δε λέει όμως πότε το ζεσταίνει. Για παράδειγμα σήμερα χρειάζονται σώματα 0!!! kw παρακαλώ. Αρα σήμερα η μηχανή του θα είχε άπειρο βαθμό απόδοσης.
Αν τα εγκαταστήσουν τα κορόιδα μέσα στον Οκτώβρη, με εξωτερική θερμοκρασία 15 βαθμούς, τόση ισχύς θα απαιτείται. Το χειμώνα που θα το δαγκώνουν αυτός θα βρίσκεται στο νότιο ημισφαίριο που είναι καλοκάιρι. :D

Vasilios Theodorou
26-09-2012, 22:17:55
Εισαγγελέας

The Mechanix
28-09-2012, 00:14:34
Χριστός και Απόστολος Γκλέτσος!!! [B)]

Καλά έχουμε ξεφύγει....
Προτείνω να μαζέψουμε όλοι τα βιβλία φυσικής, μηχανικής κλπ που έχουμε στην κατοχή μας και να τα κάψουμε!

Επίσης, προτείνω να μαζευτούμε όλοι μαζί και να πατεντάρουμε εμείς κάτι ακόμα πιο προχωρημένο, σαν πχ την θέρμανση με αιθέρα... [:p]

Κάποιοι είναι για χειροπέδες... :(

http://www.myengineeringworld.net

nanos
28-09-2012, 11:01:41
Εδω μιλαει για συνδεση σε μια μπριζα και λιγα αμπερ,οι λεβητες ιοντων θελουν πολλα καιτο ελεγαν εξαρχης.
Θα δειξει...

stom
02-10-2012, 09:05:36
Και ομως η παραπληροφορηση καλα κρατει

Αυτη τη φορα απο την κρατικη τηλεοραση
http://www.dailymotion.com/video/xtzr46_yyyyyyyyyyy-yyyyyy-yyyyyyyyy-yyyyyyy-yyyyyyy-yy3_people?start=188

Σε εκπομπη της ΕΤ3 παρουσιαζονται μορφες θερμανσης.

Ομως εκτος απο τα κλασσικα εχουμε και λεβητες ιοντων, μαρμαροπετρες ενω στην επομενη εκπομπη θα εχει ΚΑΙ ΤΟΣΤΙΕΡΕΣ.....

Εαν η εκπομπη σεβοταν τον ευατο της και τους τηλεθεατες θα επρεπε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να κανει μια συγκριση με νουμερα.
Να περασει μια βολτα απο το πχ Δημοκριτο, και οχι να αφηνει τον καθε πωλητακο να πεταει νουμερα απο την κοιλια του, ωστε το ολο πραγμα να γινεται φαιδρο.
Απο πραγματα οπως οτι ενα ηλεκτρικο σωμα ισχυος 2kw θα καψει μολις 1kwh σε μια ωρα επειδη εχει..... θερμοστατη, μεχρι οτι με ηλιακους συλλεκτες μπορουμε να ζεστανουμε σπιτι 150τμ με 6000 ευρω

Burn baby, burn

nyannaco
02-10-2012, 11:22:20
Θέλεις κι άλλα; Πάρε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/658824-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%BB-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7%C F%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%C F%82?p=4829860#post4829860) και θαύμασε.

Νίκος

dipoli
02-10-2012, 12:10:59
Δεν καταλαβαινει ο κοσμος ρε γμτ, πρεπει η πολιτεια να αναλαβει τις ευθυνες της, οπως εκανε με το λεβητα ιοντων.
Με πηρε προχτες φιλος υδραυλικος (οχι ο Γργορης αυτος τα ξερει:D), και ζητουσε πληροφοριες για τα πανελακια υπερυθρης. Του εξηγησα οτι σου δινουν οση ενεργεια καταναλωνουν (ενταξει οση δεν φευγει απο το παραθυρο βεβαια), τον τροπο με τον οποιο σε θερμαινουν κλπ. Ομως στον καταλογο του πωλητη ελεγε να βαλει ενα σωμα 900βατ σε 20 τετραγωνικα. Εκει δεν μπορεσα να τον πεισω οτι δεν κανει γιατι ειναι μικρο, πιστευει οτι αφου το λεει ο κατασκευαστης ετσι θα ειναι, και γι'αυτο το λογο ειναι πιο οικονομικη η θερμανση, κατι γινεται δηλαδη με τη υπερυθρη θερμανση και αρκει. Και ξερετε ποιο είναι το γαμωτο; Οτι τον περισσότερο χειμώνα θα του φτάνει και θα λεει τι παπαρες ειμαστε εμεις οι μηχανολογοι. Την μικρη περιοδο που δε θα φθανει δε θα τον επιραξει και τοσο, θα πει ενταξει ψοφο κανει, ας βαλω και δυο μερες το καλοριφερ, ή ας ριξω καμμια κουβερτα παραπανω.
Απο κει λοιπόν κερδίζουν έδαφος οι απανταχού τσαρλατάνοι, ο πελάτης προκειμένου να κάνει οικονομία αποδέχεται να κανει καποιες υποχωρήσεις στην άνεση, τις οποίες τις συγκρίνουμε τελικά με το κόστος της θέρμανσης που θα απαιτείτο για πλήρη άνεση και σπάταλη ως επι το πλείστον λειτουργία.

Ο ιδιος μου ειπε οτι θερμανθηκε περισυ μονο με 1.5 τόνο ξύλα (ενεργειακο τζακι με αεραγωγους), συν το κλιματιστικό του σαλονιού για 2 ώρες καποια κρύα μεσημέρια και ενα αεροθερμο για να κανουν μπανιο.
Εγώ, με πολύ καλύ μόνωση και επίτοιχο φυσικού αερίου, εκαψα περίπου 650 ευρώπουλα. Συγκρινόμαστε;

stom
02-10-2012, 14:38:41
Εκει στη ΔΕΗ, να φτιαξουν επειγοντος ενα calculator και να το βαλουν στη σελιδα τους.
Να βαζεις καταναλωση και να σου βγαζει τελικο κοστος.
Το τι παπαντζα κυκλοφορει με το κοστος του ρευματος ειναι απιστευτο.
Λες και τις υπολοιπες χρεωσεις τις πληρωνει αλλος.

Και πρωτου ξεφυγουμε τελειως, καποιος να βεβαιωσει οτι η αρχη διατηρησης της ενεργειας δεν καταργηθηκε απο την τροικα ουτε ειναι υποσυγχωνευση με καμμια αλλη αρχη.

Burn baby, burn

Pirate
02-10-2012, 14:47:58
Νίκο «αξιοθαύμαστο» όντως αλλά από ένα κρατικό κανάλι δεν θα έπρεπε να διασπείρονται ανακρίβειες και προχειρολογίες επειδή υπάρχει όντως σήμερα το ενεργειακό πρόβλημα και δη της θέρμανσης το οποίο έχει αγγίξει πολλά νοικοκυριά. Δεν είναι λόγος αυτός από ένα κρατικό κανάλι να βγαίνει και να προσπαθεί να μας αποδείξει ...το αεικίνητο (ανέφερε για ιόντα, μαγνητοθέρμανση κ.ά) ή ακόμα να αντιμετωπίζεται ένας σημαντικότατος ενεργειακός κλάδος που είναι γεμάτος από ευρωπαϊκές νόρμες και αυστηρές προδιαγραφές στο στυλ: «έλα ν' ανάψουμε μια φωτιά να ζεσταθούμε» κάτι που γινότανε την εποχή των σπηλαίων!
Για παράδειγμα:
1. Μας δείχνει αεραγωγούς και στόμια. Εδώ η θεωρία των στομίων είναι ένα τραχύ και δύσκολο κείμενο γύρω από αυστηρές προδιαγραφές που καθορίζουν το βεληνεκές, την πτώση και άλλες ορολογίες της θεωρίας αυτής. Ποιος υπολόγισε στόμια; Ο άνθρωπος έτσι και δεχθεί θερμό αέρα πάνω από 32° αρχίζει να νοιώθει σαν ξηρός καρπός που ξηραίνεται. Επίσης έτσι και νοιώσει ταχύτητα αέρα πάνω από 0,5 m/sec επάνω του τότε λέμε ότι αυτός που μελέτησε τα στόμια τα μελέτησε λάθος. Στη συνέχεια είναι γνωστό ότι κάθε αεραγωγός που μεταφέρει ενέργεια πρέπει να εξισορροπηθεί ροϊκά διότι όσο απομακρυσμένο είναι το στόμιο τόσο θα αδικηθεί από τα κοντινά. Το έλαβε κανείς αυτό υπ' όψιν του; Για την δουλειά αυτή υπάρχουν τάμπερς. Υπάρχουν τάμπερς στο οχταποειδές δίκτυο από μεταλοσπιράλ;
Και το τελευταίο: κλείνω το τάμπερ για να μη καούν γρήγορα τα ξύλα. Έτσι με τον τρόπο αυτό θα περάσουν 4, 5 μπορεί και έξη ώρες. Εντάξει! Πόσα κιλά ξύλα είχε μέσα η εστία; Να πω 12 κιλά; Σε 5 ώρες τι ενέργεια θα πάρω; 12Χ 4000 = 48.000 Kcal. Να πάρω και έναν βαθμό απόδοσης 75% (υψηλός βαθμός αλλά ας κάνω ότι δεν βλέπω), συνεπώς πήραμε 48000 Χ 0,75 = 36.000 Kcal σε 5 ώρες που σημαίνει ότι η μηχανή μου έχει ισχύ 7.200 Kcal/h. Θα αγόραζαν λέβητα πετρελαίου 7200 θερμίδων ή θα έπαιρναν στο κυνήγι τον αντιπρόσωπο που θα τους το πρότεινε;
2. Κάπου αλλού μας δείχνει κάποια σώματα που λέει ότι τα βάζεις στην μπρίζα έτσι απλά. Δεν μιλά για «ενισχυμένη μπρίζα», μιλά για απλή μπρίζα σαν κι αυτή που διαθέτει κάθε δωμάτιο. Άρα η μπρίζα ανήκει στο κύκλωμα φωτισμού. Και ερωτώ: ο ηλεκτρολόγος πόσα ανεξάρτητα κυκλώματα φωτισμού φτιάχνει σε μία κατοικία 120 τ.μ.; Δύο και σπανιότατα τρία. Με τι καλώδιο τα συρματώνει; Με εναμισάρι! Πόσο ρεύμα φουλ μπορείς να τραβήξεις από ένα εναμισάρι; 10 Α αλλά να μη λειτουργεί τίποτα άλλο. Ούτε καν τα φώτα. Τι παίρνεις από 2 κυκλώματα ήτοι 20 Α; Παίρνεις 4000 θερμίδες ανά ώρα. Δηλαδή δεν κατάλαβα! Με 4000 θερμίδες την ώρα ζεστάνανε ένα σπίτι; Και μετά τολμάνε και μιλάνε για τριπλάσιες καταναλώσεις με το πετρέλαιο; Ε βέβαια! Αν θα αγοράζανε τώρα λέβητα θα παίρνανε λέβητα 4000 Kcal/h (θερμίδων) στο σπίτι τους ή θα παίρνανε στο κυνήγι τον αντιπρόσωπο που θα τους τον πρότεινε; Όπερ άτοπο που έλεγαν και οι Αρχαίοι....
Θα κάνω ότι δεν άκουσα το εντελώς λανθασμένο 1 kW την ώρα (έχουμε φάει τα λυσακά μας στο φόρουμ αυτό) αλλά ας το δεχθώ στο σωστό 1 kWh/h. Έχω συνολικά 5 σώματα και τριφασικό ρεύμα άρα έχω συνολικά θερμική μηχανή 5 kWh/h = 5 kW = 4.300 Kcal/h. Θα αγόραζε το σπίτι αυτό 5000 θερμίδες λέβητα ή θα έπαιρνε στο κυνήγι τον αντιπρόσωπο; επίσης και κάτι άλλο: ας μου εξηγήσουν πώς μπορούν να λειτουργήσουν 5 kW στο μονοφασικό ώστε να μάθουμε κι εμείς κάτι παραπάνω.... Εκτός κι αν όταν λειτουργούν τα σώματα δεν μαγειρεύουμε, δεν βάζουμε θερμοσίφωνα, δεν σιδερώνουμε κοκ. Και φυσικά να έχω και 5 ενισχυμένες μπρίζες ειδάλλως... τα είπαμε πιο πάνω!
3. Μας έδειχνε την αντλία θερμότητας. Και αντί να μας δείξει μία γεωθερμική που όντως αυτή είναι ανανεώσιμη πηγή, μας έδειξε μία αερόψυκτη και δεν μας είπε ότι τέτοιο μηχάνημα πάει κοστούμι με ενδοδαπέδιο σύστημα άντε με fan-coils. Με απλά θερμαντικά σώματα είναι υπό μέτρηση το γνωστό 1/2,5 διότι μπορεί και να γίνει 1/1,2 για να μη πω 1/1. Θα κάνω πως δεν άκουσα το μαργαριτάρι για την «λανθάνουσα θερμότητα του αέρα»! Να προσέχουμε τι λέμε διότι αν το πάρει φαλάγγι ο κόσμος και το παπαγαλίζει, χαθήκαμε!
4. Καλό το μάρμαρο! Και έχει μέσα του και έναν buffer (δοχείο αποθήκευσης) τέλειο! Αλλά είναι μπριζοειδές (διάβαζε παραπάνω) και βέβαι όχι του στυλ: «νοιώθω να κρυώνω άναψε λίγο το μαρμάρινο για να ζεσταθούμε» εκτός αν κάνουμε υπομονή καμιά ωρίτσα....
Ένα πολύ καλό βοηθητικό σώμα που μπορεί να δώσει σε μία θερμοκρασία 40° περίπου 360 W/m².

Το ρεσουμέ όλων αυτών τι είναι;
1. Δεν έχω κεντρική θέρμανση αλλά βοθητική. Η ισχύς δεν φαίνεται από τα συμφραζόμενα να ξεπερνά τα 6 kW (~5000 Kcal/h) εξού και η οικονομία με τα οποία θα προσπαθήσει ο κόσμος να θερμανθεί όσο είναι δυνατόν.
2. Από την άλλη είναι γεγονός ότι τα μαθουσάλια λεβητοστάσια με την λογική τόσων χρόνων (βάλε να 'χεις) που έχουν 300% υπερδιαστασιολόγηση φαντάζουν ενεργοβόρα μπρος τα μικρά αυτά συστηματάκια του video. Και αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά αυτό δεν πρέπει να το χρεώσουμε στο πετρέλαιο ή στο αέριο. Δεν φταίει το πετρέλαιο ή το αέριο διότι μία δουλειά που βγαίνει από καλό μηχανολόγο αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο! Πολύ μικρό κόστος! Απίστευτα μικρό θα έλεγα! Και μιλάμε για κεντρική θέρμανση πλήρη παρακαλώ και όχι βοηθητική! Φυσικά και δεσπόζουν, δυστυχώς, οι υδροκέφαλες δουλειές των περασμένων χρόνων. Κανείς εργολάβος δεν παράγγελνε τον λέβητα που του υποδείκνυε ο μηχανολόγος αν δεν έκανε τουλάχιστον 100% υπερδιαστασιολόγηση από μόνος του! Αυτή είναι η αιτία που ο κόσμος τρέχει πανικόβλητος σήμερα!
3. Από την άλλη είναι γνωστή η παροιμία: «πενία τέχνας κατεργάζεται». Με 6 kW θερμική μηχανή κανένα σπίτι 100 με 120 τ.μ. δεν θερμαίνεται σε καμία ζώνη από τις 5. Ας αφήσουμε λοιπόν τις «τέλειες λύσεις» και ας μιλήσουμε για κάτι πρόσκαιρο που επηρεάζεται από πολιτικά παιχνίδια μέχρι ότου ξαναγυρίσουμε πανηγυρικά στο αέριο ή στο πετρέλαιο με βοηθητικές κάποιες ΑΠΕ. Έτσι ναι! Έτσι μάλιστα!

nanos
02-10-2012, 15:50:49
1 λιτρο πετρελαιο αποδιδει περιπου 10 Κw/h
1 λιτρο πετρελαιο κοστιζει .....
10 Kw/h με το ρευμα με νυκτερινο τιμολογιο κοστιζει(μεικτη τιμη) με σημερινες τιμες(2012) για καταναλωση ανω των 2000kwh 10x0,15=1,50 ευρω.
Χωρις νυκτερινο 10χ0,20=2,00 ευρω
Δηλαδη με την νεα τιμη του πετρελαιου και χωρις την αυξηση ρευματος που θα γινει το 2013 ρευμα πετρελαιο ερχονται πιθανον ισοπαλια.
Σκεφτειται καλα πριν αγορασετε οτιδηποτε καιει ρευμα.
Αν θελεις να ζεσταθεις με ρευμα οπως ζεστενεσε με το πετρελαιο μαλλον δεν αξιζει το εξοδο
Αν θελεις απλα να ζεστανεις ενα δωματιο και το υπολοιπο σπιτι να ειναι κρυο τοτε αγορασε ηλεκτρικο σωμα.
Εξαιρεση ειναι τα κλιματιστικα.

dipoli
02-10-2012, 15:57:02
Ξεχασες τον βαθμό απόδοσης, που στο πετρέλαιο δύσκολα ξεπερνά το 85% να μην πώ 80%.
Κατα τα άλλα συμφωνούμε.... :D

nyannaco
02-10-2012, 16:42:37
Φίλε Νάνε, μια διόρθωση για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο: η μονάδα Κw/h δεν έχει νόημα, δεν υπάρχει. Η μονάδα ενέργειας είναι το KWh (και αυτό ταιριάζει σε αυτά που αναφέρεις).

Νίκος

nyannaco
02-10-2012, 16:43:33
Και για να μην κλέβω τη δόξα του Σωτήρη, Καπετάνιε, δικό του το αλίευμα :)

Νίκος

nanos
02-10-2012, 20:39:30
Τα περισοτερα σπιτια δεν εχουν νυκτερινο τιμολογιο,αν δεν υπαρχει προβλεψη απο τον ηλεκτρολογο στην αρχικη κατασκευη να τοποθετηση ενα εξτρα μαυρο καλωδιο απ΄τη χελωνα προς τον πινακα του σπιτιου τοτε ειναι πολυ δυσκολο να γινει,ειδικα σε πολυκατοικιες.
Οποτε η χρεωση θα ειναι με 0,20λεπτα/κιλοβατωρα οποτε δεν συμφερει με τιποτα το ρευμα,πρεπει να παει το πετρελειο στα 2 ευρω/λιτρο.
Επισης τα περισοτερα σπιτια δεν εχουν τριφασικο ρευμα.
Η θερμανση με ρευμα σε σπιτι ανω των 60 τετραγωνικων θελει τριφασικο αλλιως δεν προκειται να ζεσταθει οπως θα ζεστενοταν με το πετρελαιο.

stom
02-10-2012, 21:57:19
Καλα τωρα, στο καλωδιακι κολλησαμε...
Επειδη η ΔΕΗ δεν ανεβαινει στο πινακα να το δει, ενα μαυρο καλωδιο μεσα στην παροχη, στηριγμενο ωστε να μην τραβιεται ειναι αρκετο.
Απο κει και περα, ενας φτηνος ηλεκτρονικος χρονοδιακοπτης αναλαμβανει τα υπολοιπα....

Burn baby, burn

mechatron
02-10-2012, 23:06:56
Τι άλλο θα δούμε...Στο 44:56 του βίντεο δείχνει σχέδιο του Γρηγόρη, από το φόρουμ παρμένο..

alto
03-10-2012, 01:20:07
Φίλε mecathron το σχέδιο είναι σχεδιασμένο με το ίδιο πρόγραμα που χρησιμοποιεί ο Γρηγόρης αλλά αποκλείεται να είναι δικό του. Ο Γρηγόρης κάνει πιο νοικοκυρεμένα σχέδια και όχι με &lt;&lt;καβαλημένους&gt;&gt; σωλήνες και άνω κάτω άσκοπες διαδρομές στους σωλήνες.
Το πιο ενδιαφέρων σημείο του βίντεο για μένα είναι στο 46:40 που λέι για την βιομάζα,καύσιμο που για εμάς στην επαρχεία κατά την γνώμη μου αξίζει τον κόπο. Με ενδιαφέρει η άποψη σας

Thanospj
03-10-2012, 02:39:38
quote:Originally posted by alto

βιομάζα,καύσιμο που για εμάς στην επαρχεία κατά την γνώμη μου αξίζει τον κόπο. Με ενδιαφέρει η άποψη σας.

Συμφωνούμε, και έχει μέλλον αρκεί να έχει συγκρατημένο παρόν. Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζει η βιομάζα είναι η ανεξέλεγκτη χρήση της από "ανόητους" συμπολίτες μας.
Πιστεύω ότι η βιομάζα έχει νόημα με την έννοια της ΣΗΘ και κατ' επέκταση της τηλεθέρμανσης. Παραγωγή ενέργειας με χρήση γεωργικών και δασικών υπολειμμάτων και όχι προϊόντων από παράνομη ή ανεξέλεγκτη υλοτομία, η συγκέντρωση των οποίων θα στηρίζεται σε ένα κεντρικό σύστημα διαχείρισης το οποίο θα ελέγχεται από νομικό πρόσωπο που εποπτεύει και την μονάδα παραγωγής.
Επειδή, όμως αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός αυστηρός έλεγχος της διαδρομής των προϊόντων βιομάζας και κυρίως της υλοτομίας και υποχρεωτική χρήση εστιών καύσης που πληρούν τις απαιτήσεις τουλάχιστον της κατηγορίας 3 του ΕΝ303-5 και όχι βάσει υπεύθυνης δήλωσης του κατασκευαστή, αλλά βάσει πιστοποίησης από ανεξάρτητο φορέα. Υποχρέωση θερμουδραυλικών σε παρακολούθηση σεμιναρίων και λήψης ειδικής πιστοποίησης για εγκαταστάσεις στερεών καυσίμων (το θεωρώ μια επιστήμη μόνο του).

Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε αλλά έχει μέλλον, και μόνο μετά από την εφαρμογή μιας μακριάς λίστας προϋποθέσεων. Ως βέλτιστη επιλογή θεωρώ την ΣΗΘ αλλά είπαμε. Για ιδιωτική χρήση προηγείται το πέλλετ και έπεται το ξύλο. Μ' αρέσει το θέμα... Έχει ενδιαφέρον, ζουμί... :)

nyannaco
03-10-2012, 08:13:46
quote:Originally posted by nanos

Τα περισοτερα σπιτια δεν εχουν νυκτερινο τιμολογιο,αν δεν υπαρχει προβλεψη απο τον ηλεκτρολογο στην αρχικη κατασκευη να τοποθετηση ενα εξτρα μαυρο καλωδιο απ΄τη χελωνα προς τον πινακα του σπιτιου τοτε ειναι πολυ δυσκολο να γινει,ειδικα σε πολυκατοικιες.Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το έξτρα καλώδιο χρησιμοποιείται για την ενδεικτική λυχνία του μειωμένου τιμολογίου στον πίνακα, και δυνητικά και για οδήγηση φορτίων μέσω ρελέ. Δεν είναι όμως απαραίτητη προϋπόθεση για τη χρήση μειωμένου τιμολογίου. Μπορεί κάλλιστα ο μετρητής να γυρίζει σε μειωμένο, χωρίς την ύπαρξη του έξτρα καλωδίου, απλώς αυτό δεν θα φαίνεται στον πίνακα, και δεν θα μπορεί να οδηγηθεί αυτοματισμός. Το μειωμένο όμως θα είναι εκεί. Παλιά γινόταν, το έξτρα καλώδιο δεν έμπαινε από όλους τους εγκαταστάτες (εδώ δε βάζανε... γείωση μερικά αστέρια των 60's και 70's!).

Νίκος

nanos
03-10-2012, 09:03:10
quote:Originally posted by nyannaco

Τα περισοτερα σπιτια δεν εχουν νυκτερινο τιμολογιο,αν δεν υπαρχει προβλεψη απο τον ηλεκτρολογο στην αρχικη κατασκευη να τοποθετηση ενα εξτρα μαυρο καλωδιο απ΄τη χελωνα προς τον πινακα του σπιτιου τοτε ειναι πολυ δυσκολο να γινει,ειδικα σε πολυκατοικιες.Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το έξτρα καλώδιο χρησιμοποιείται για την ενδεικτική λυχνία του μειωμένου τιμολογίου στον πίνακα, και δυνητικά και για οδήγηση φορτίων μέσω ρελέ. Δεν είναι όμως απαραίτητη προϋπόθεση για τη χρήση μειωμένου τιμολογίου. Μπορεί κάλλιστα ο μετρητής να γυρίζει σε μειωμένο, χωρίς την ύπαρξη του έξτρα καλωδίου, απλώς αυτό δεν θα φαίνεται στον πίνακα, και δεν θα μπορεί να οδηγηθεί αυτοματισμός. Το μειωμένο όμως θα είναι εκεί. Παλιά γινόταν, το έξτρα καλώδιο δεν έμπαινε από όλους τους εγκαταστάτες (εδώ δε βάζανε... γείωση μερικά αστέρια των 60's και 70's!).

Νίκος

Τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα,πρεπει να φαινετε στο ηλεκτρολογικο σχεδιαγραμμα του σπιτιου αν δεν υπαρχει δεν σε βαζουν νυκτερινο.

stom
03-10-2012, 09:49:50
Παντα επρεπε να φαινοταν στο ηλεκτρολογικο σχεδιο.
Απλα δεν ελεγχεται και στη πραξη αν φτανει μεχρι το πινακα.

Οχι οτι ειναι και το πιο σωστο, αλλα αν δεν γινεται αλλιως ειναι μια λυση.

Burn baby, burn

nyannaco
03-10-2012, 11:22:31
Τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα,πρεπει να φαινετε στο ηλεκτρολογικο σχεδιαγραμμα του σπιτιου αν δεν υπαρχει δεν σε βαζουν νυκτερινο.Δεν το ήξερα αυτό, αλλά η ιστορία παραμένει ανέκδοτο. Πόσα "πιστοποιητικά ΔΕΗ" σε υπάρχουσες εγκαταστάσεις έχουν εκδοθεί κατόπιν επιτόπιας επίσκεψης του εκδότη; Κι από αυτά, πόσα αποτυπώνουν με ακρίβεια την εγκατάσταση; Μάλλον όχι όλα....

Νίκος

nkx
03-10-2012, 14:46:21
Η εκδίκηση του ακατονόμαστου. Ο γιός του.Ο μικρός μάγος πυυ χωράει σε παπουτσοθήκη...
http://epirus-tv-news.blogspot.gr/2012/09/blog-post_2633.html
Αλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.Λεβητες ιόντων; παλιά τώρα έχουμε αλλα.Απο την ίδια εταιρεία...
Αντε και με νανοτεχνολογια.Να το καταπίνουμε και να ζεσταινόμαστε. Και να φορτίζει απο το ανοιγμα-κλείσιμο των ματιών.
Περάστε κόσμε.Δεν είναι τελικά η οικονομία το ζητούμενο. Είναι η ΜΟΔΑ.Τα συμπλέγματα που ο καθένας κουβαλάει.

kx13578 @ yahoo.gr

dipoli
03-10-2012, 14:55:59
"Από την άλλη πλευρά η τοπική αυτοδιοίκηση έχει αντιληφθεί τα οφέλη αυτού του συστήματος και ήδη πολλοί Δήμαρχοι έχουν επικοινωνήσει με τον κύριο Ψωμιάδη προκειμένου να προμηθευτούν τον Προμηθέα για τα σχολεία των περιοχών τους"

Κουίζ για γρήγορους λύτες..
Πότε η τοπική αυτοδιοίκηση αντιδρά εγκαίρως;

Α. Οταν ανακαλύπτει πρωτοποριακές πατέντες που συμβάλλουν στην αειφόρο ανάπτυξη.
Β. Οταν εντοπίζουν ευκαιρίες να μειώσουν τα έξοδα του δήμου προς όφελος των πολιτών.
Γ. Οταν εντοπίζουν ευκαιρίες να δώσουν εργολαβίες, σε προιοντα ή υπηρεσίες που θα παράγουν μισό απο το έργο που απαιτείται ενώ θα φαίνεται οτι παράγουν το διπλάσιο, με το αναλογο κοστος φυσικα.

Pirate
03-10-2012, 19:09:40
Δεν χρειάζεται ούτε msec σκέψη: To Β. Το Β!

[}:)]

Αν και η περίπτωση η συγκεκριμένη θα έλεγα ότι ταιριάζει στο Α. Στο Α!

[}:)][}:)][}:)]

Basilhat
09-10-2012, 15:08:58
Τα ρέστα μου στο Γ.Στο Γ,στο Γ!!