Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 55

Θέμα: Αντικατασταση Λεβητα.

  1. #1

    Αντικατασταση Λεβητα.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπερα,

    Μετα λυπης μου διαπιστωσα πως ο λεβητας μου ELINOX 70-80.000 Θερμιδων με καυστηρα OERTLI (10 - 20kg/h), χρονολογιας 1983- 1984, τρυπησε.
    Βρισκομαι στη Παρο με οτι περιορισμους αυτο μπορει να σημαινει. Αρχικα ειχα σκεφθει (για οικονομικους λογους), εφοσον ο καυστηρας δουλευει να τον επαναχρησιμοποιησω, αφου απο οτι μου ειπαν ειναι αρκετα ισχυρος. Μετα απο δευτερη σκεψη ομως, θεωρωντας οτι αφενος πειραματιζομαι στο επιπεδο συνεργασιας καινουργιου λεβητα με παλιο καυστηρα, θεωρω πως ο καινουργιος σαν καινουργιος θα ειναι πιο αποδοτικος, οικονομικος, κτλ . Ετσι ευελπιστω το κοσος του καινουργιου καυστηρα να το αποσβεσω σε (συντομο ελπιζω) βαθος χρονου, απο την λειτουργια του.
    Δεν σας κρυβω οτι εχω πελαγωσει. Διαβαζοντας σας μπορω να πω οτι διαμορφωσα αποψη υπερ του χαλυβδινου σε σχεση με τον μαντεμενιο. Θα μπορουσατε να μου κανετε μερικες προτασεις λεβητα + καυστηρα, για να αρχιζω να βρισκω μια ακρη ;;;
    Ο υδραυλικος μου που εκανα μια πρωτη συζητηση μου προτεινε BUDERUS (ξενοιαζεις), που ομως αποριφθηκε λογω πολυ υψηλου κοστους. 3000 Ευρω σχεδον μονο ο λεβητας !!! Στη συνεχεια καποιους Ελληνικους αν καταλαλαβα καλα, οπως THERMAL, OSCAR, MASTER......
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας !!!

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε μου η απάντηση είναι απλή...
    Ο Buderus ααααααααααααααααν ρυθμιστεί καλά μπορεί να σου βγάλει απόδοση 93 ίσως και 94% και να ζήσει πάνω απο 20 χρόνια, ενώ ο σιδερένιος ααααααααν ρυθμιστεί καλά θα σου βγάλει 90+% και θα ζήσει λίγο κάτω απο 20....
    Μην τρελαίνεσαι με τους λέβητας αλλά με αυτό το κερατωμένο το αααααααν.

    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις από την αρχή:μελέτη θερμικών απαιτήσεων του κτιρίου σου,έλεγχο του δικτύου θέρμανσης ρ΄υθμιση ροών,επιλογή του κατάληλου λέβητα (σε μέγεθος) και μετά ακολουθείς την επιλογή του Γρηγόρη

  4. #4
    quote:Originally posted by gregori

    Φίλε μου η απάντηση είναι απλή...
    Ο Buderus ααααααααααααααααν ρυθμιστεί καλά μπορεί να σου βγάλει απόδωση 93 ίσως και 94% και να ζήσεις πάνω απο 20 χρόνια, ενώ ο σιδερένιος ααααααααν ρυθμιστεί καλά θα σου βγάλει 90+% και θα ζήσεις λίγο κάτω απο 20....
    Μην τρελαίνεσαι με τους λέβητας αλλά με αυτό το κερατωμένο το αααααααν.

    http://udravlikos.gr
    Γρηγορη, δεν γνωριζα οτι υπαρχουν επιμερους ρυθμισεις που πρεπει να γινουν οσον αφορα στη καλη και αποδοτικη λειτουργια. Ειναι ευκολο να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ;
    Πρωτη μου προτεραιοτητα δεν ειναι ο χρονος ζωης (με τον υπαρχοντα εζησε περιπου 30 χρονια) αλλα η αποδοση και η οικονομικη λειτουργια σε συνδυασμο με μια οικονομικη τιμη αγορας. Θα στριμωχτω παρα πολυ ασχημα αν μου αφησετε σχεδον μονο μια αξιοπιστη επιλογη=buderus. Αληθεια τοσο σημαντικη ειναι η διαφορα μερικων μοναδων στην αποδοση 90+ ; (παρακαλω συγχωρεσε την αγνοια μου....).
    Τελος και ισως σημαντικοτερο, το ααααααν που λες, εδω που βρισκομαι οι επιλογες ειναι πολυ συγκεκριμενες. Αν στην Αθηνα λεει ο καθενας οτι θελει, εδω εισαι υποχρεωμενος να συμβιβαστεις και με την υλοποιηση του !!! Εκτος εαν μου δωσεις μια καλη και συμφερουσα προσφορα οποτε να το συζητησουμε. Μπορω να σας προσφερω την φιλοξενια.

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    .........άκυρο χιουμορ που διαγραφηκε.....
    και εγώ είμαι υπερ της άποψης του Γρηγόρη
    kx13578 @ yahoo.gr

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Δεν ενοχλούμαι αλλά να πω την αλήθεια δεν σε έπιασα.

    http://udravlikos.gr

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Αναφέρομαι στην αντίδραση όταν πείς ότι θα πάς για λίγες μέρες στην Πάρο ....

    kx13578 @ yahoo.gr

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Αμ δεν χρειάζεται εμένα αλλά καυστηρατζή για το συγκεκριμένο αααααανν.


    http://udravlikos.gr

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    skiace δεν χρειάζεται να σου πω κάτι παραπάνω το έπιασες το νόημα.
    Αν βρεις έναν καλό καυστηρατζή στην Πάρο με αναλυτή καυσαερίων και σου ρυθμίσει τον καυστήρα σου σε ένα αξιοπρεπή σιδερένιο ελληνικό λέβητα θα έχει αυτό το 90+ που συζητάμε.

    http://udravlikos.gr

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by gregori

    skiace δεν χρειάζεται να σου πω κάτι παραπάνω το έπιασες το νόημα.
    Αν βρεις έναν καλό καυστηρατζή στην Πάρο με αναλυτή καυσαερίων και σου ρυθμίσει τον καυστήρα σου σε ένα αξιοπρεπής σιδερένιο ελληνικό λέβητα θα έχει αυτό το 90+ που συζητάμε.

    http://udravlikos.gr
    Γρηγορη σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
    Αρα αν καταλαβαινω καλα το κλειδι ειναι ο καυστηρας και οχι ο λεβητας. Απο ενα μεσο επιπεδο και πανω ολοι οι λεβητες την ιδια δουλεια κανουν. Στον καυστηρα ειναι οι ρυθμισεις που καθοριζουν την αποδοση,οικονομια, κτλ.
    Πιστευεις οτι αυτο θα μπορεσω να το πετυχω χρησιμοποιωντας τον υπαρχοντα 30ετιας καυστηρα η η αγορα καινουργιου ειναι μονοδρομος ;
    Απο τις πιο προσφατες συζητησεις που εχω κανει ισως τελικα αναγκαστω να καταφυγω σε διαιρουμενο μαντεμενιο λογω προσβασης στο υπογειο οπου βρισκεται το λεβητοστασιο. Περιμενω ομως ακομη τις προσφορες που θα περιλαμβανουν και τεχνικα χαρακτηριστικα για να δω ακριβως τις διαστασεις του χωρου εισοδου.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό